Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 11:51 Bu haber 5506 kez okundu
 
ADLİ BİLİMLER ALANINDA TÜRKİYE’DE İLK VE TEK BÖLÜM KSBÜ’DE AÇILDI
ADLİ BİLİMLER ALANINDA TÜRKİYE’DE İLK VE TEK BÖLÜM KSBÜ’DE AÇILDI REKTÖR PROF.DR.VURAL KAVUNCU: “ 2020-2021 DÖNEMİNDE ÖĞRENCİ ALMAYA BAŞLIYORUZ”
SAĞLIK Haberi
ADLİ BİLİMLER ALANINDA TÜRKİYE’DE İLK VE TEK BÖLÜM KSBÜ’DE AÇILDI

ADLİ BİLİMLER ALANINDA TÜRKİYE’DE İLK VE TEK  BÖLÜM   KSBÜ’DE AÇILDI
REKTÖR PROF.DR.VURAL KAVUNCU: “ 2020-2021 DÖNEMİNDE ÖĞRENCİ ALMAYA BAŞLIYORUZ”
ADLİ BİLİMLER MEZUNU UZMANLAR GENİŞ BİR YELPAZEDE İŞ BULABİLECEKLER


        İHSAN  TUNÇOĞLU    SABAH     KÜTAHYA

 

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi(KSBÜ), Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde açılan 4 yıllık Adli Bilimler Lisans Bölümüne 2020-2021 eğitim-öğretim yılı için öğrenci alınmaya başlanıyor.
Türkiye’de devlet üniversiteleri içerisinde açılan “ilk ve tek bölüm” olan Adli Bilimler Bölümüne ilişkin olarak Rektör Prof.Dr.Vural Kavuncu şu görüşlere yerdi: “ Bu alanda ülkemizin nitelikli elemana ve uzmanlara ihtiyacı var.Bu realiteyi göz önüne alarak, KSBÜ Adli Bilimler Bölümü açılmasına karar verdik..YÖK tarafından  onaylandı. 2020-2021   akademik döneminde öğrenci almaya başlıyoruz”şeklinde konuştu


KSBÜ Adli Bilimler Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Harun Şener; konuya ilişkin olarak şu görüşlere yer verdi: “Hukukun her türlü fiziksel delillerle ilgili soru ve sorunlarına temel bilim kapsamındaki imkan, kabiliyet ve deneyler marifeti ile bilimsel delil ve çözüm üreten bilim alanına adli bilimler deniliyor. Adli ve idari soruşturmalara yardımcı olabilecek, suç ve suçlunun saptanması ve maddi delillerin incelenmesi için kullanılan bilimsel yöntemlerdir. Adli bilimler; başta fizik, kimya, biyoloji olmak üzere patoloji, toksikoloji (zehir bilimi) ve genetik gibi değişik branşlardan yararlanır. Adli bilimlerde gelişen teknolojilerden de yararlanılarak çok farklı değerlendirme ve incelemeler yapılır. Mesela yangın yerinde sıkışmış bir gaz veya patlama kalıntısı, ateşli silah veya bunun atış artığı, bir belge üzerindeki damga veya yazı, bir kıl, lif, boya kalıntısı, çeşitli boyuttaki taşıt veya bunların parçaları ve bunlara ait izlerin fiziksel değerlendirilmesi adli bilimler kapsamındadır.

 

Adli bilimlerin bölümleri olarak; Adli Biyoloji (DNA), Adli Kimya, Adli Tıp, Parmak İzi, Balistik, El Yazısı Analizi, Yangın ve Patlayıcı Analizleri ve Adli Bilişim gibi alanları sayabiliriz. Toksikoloji dediğimiz zehirli maddeleri inceleyen bölümde ise  alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan unsurların yanı sıra akla gelen her türlü zehirli maddelerin insan vücudundaki varlığı araştırılır.”
Doğrusu buradaki öğrencilerimizi çok farklı ve çeşitli bir eğitim bekliyor olacak. Program süresince fizik, kimya, biyoloji, hukuk gibi genel derslerinde yanında branşa yönelik uygulama dersleri planlanmaktadır. Mesela öğrencilere, soruşturma aşamasının vazgeçilmez unsurlarından olan olay yerinin belirlenmesi/korunması/incelenmesi, adli fotoğrafı, delil toplama ve yeniden canlandırmanın teori ve pratiği oluşturulacak olan alanlarda öğretilecek olup; intihar, cinayet, kaza, cinsel saldırı, gasp ya da hırsızlık senaryolarıyla düzenlenen örnek olay yerleri ile alanda öngörü kazanmaları sağlanacak. Adli Bilimler Bölümünden mezun olacak öğrencilerimiz olay yeri incelemeden parmak izi incelemelerine, uyuşturucu madde analizinden DNA analizine, balistikten patlayıcı madde analizine, fiziksel delillerden dijital delillere varan çok geniş yelpazede bilgi ve beceri ile donanmış olacak.Emniyet Teşkilatı ve Jandarmanın işleri bizden mezun olacak elemanlar daha da kolaylaşacaktır.
       MEZUNLAR NERELERDE İŞ BULACAKLAR
Adli Bilimler Bölüm Başkanı  Dr.Öğretim Üyesi Harun Şener sözlerine devamla: “Mezun olan öğrencilerimizin çalışma alanı çok geniş bir yelpazede olup, yurt içi ve yurt dışından delil inceleyen resmi ya da özel kurumlarda en iyi şekilde görev yapabilecekleri gibi, bilirkişi olarak da hizmet edebilirler. Saymak gerekirse İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatı Kriminal Polis Laboratuvarları, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlükleri, Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Laboratuvarlarında ve Olay Yeri İnceleme Bölümünde, Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumunda, savcılık ve mahkemelerce olay yeri inceleme ve suç bilirkişisi olarak görev alabilirler.” Şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: ADLİ, BİLİMLER, ALANINDA, TÜRKİYE’DE, İLK, VE, TEK, BÖLÜM, KSBÜ’DE, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir