Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 14:40 Bu haber 10402 kez okundu
 
Bedelli İle Kütahya'ya 43 Bin Kişi Geliyor
Bedelli İle Kütahya'ya 43 Bin Kişi Geliyor
KÜTAHYA Haberi
Bedelli İle Kütahya'ya 43 Bin Kişi Geliyor

Kütahya’da derinden hissedilen ekonomik sıkıntıya bir nebze çare olması beklenen ve yapılan girişimler sonrasında mutlu sona ulaşılan bedelli askerlik konusunda Kütahya’ya gelecek asker sayısı belli oldu. Bedellilerin temel eğitime alınacağı birlikler arasında adı geçen Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı’na 10 celp dönemi boyunca 43 bin askerin geleceği bildirildi.

 

Muhalefet- iktidar partisi milletvekilleri ve kamuoyu baskısı gibi çeşitli girişimlerle Türkiye’de temel eğitime alınacak bedelli askerlerin eğitim göreceği birlikler arasına aldırılan Kütahya’ya ne kadar bedelli askerin geleceği belli oldu. Bedelli askerlerin gönderildiği ilk celp döneminde asker almayan Kütahya Hava Er Eğitim Tugayına, ilk etapta 2. celp dönemi olan 6 Ekim tarihi itibariyle 4 bin askerin gelmesi bekleniyor. 10 celp dönemi boyumca bedelli askerleri misafir edecek Kütahya’nın toplamda 43 bin askeri ağırlayacağı ifade ediliyor.  

İlk bedelliler 6 Ekim’de 4 bin kişi gelecek

Dağıtımlarının yapılmasının ardından, E-Devlet üzerinden 2. celp yerlerini sorgulayan bedelli askerler, 21 günlük temel eğitim göreceği yerlerin arasında Kütahya’yı da gördü. Bu celp döneminde 4 bin kişi Kütahya’ya geleceğini öğrenirken, sevk işlemlerinin ise 6 Ekim’de yapılacağını öğrendi.

Toplamda 43 bin asker ve asker ailesi kent ekonomisine katkı sağlayacak

Bedelli askerlik hususunda ülkemiz genelinde başvuruların 500 bini aştığı kaydedilirken, 10 celp dönemi boyunca toplamda 43 bin askerin Kütahya’ya gelmesi bekleniyor. Bedelli askerlerin eğitim süresi boyunca pazar günlerini serbest zaman olarak değerlendirecekleri kaydedilirken, asker aileleri ve bedelli askerler ile birlikte ket ekonomisine bir nebze olsun canlılık getirmesi umut ediliyor.

21 gün boyunca Kütahya’da askerlik yapacak olan binlerce kişinin bu yolla hem kent ekonomisine katkı vermesi beklenirken, turizm açısından da asker ve asker ailelerine Kütahya’yı da tanıtmış olmak sağlanacak önemli katkılardan biri olarak görülüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bedelli, İle, Kütahya'ya, 43, Bin, Kişi, Geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir