Haber Detayı
19 Aralık 2017 - Salı 14:34 Bu haber 3706 kez okundu
 
BİR ASIRDAN BERİ KAZ MAKLA BİTMİYOR
BİR ASIRDAN BERİ KAZ MAKLA BİTMİYOR, AİZONAİDE TARİH FIŞIKIRIYOR
KÜTAHYA Haberi
BİR ASIRDAN BERİ KAZ MAKLA BİTMİYOR

BİR ASIRDAN BERİ KAZ MAKLA BİTMİYOR.AİZONAİDE TARİH FIŞIKIRIYOR

KÜTAHYA AİZONAİ ANTİK KENTİNDE  ALMAN’LARIN BAŞLATTIĞI TAM 91 YILDAN BERİ DEVAM EDEN KAZILARDA ARKEOLOJİK ESERLER ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR

BU GÜNE KADAR YAĞMALANAN ANTİK KENTTE BUNA RAĞMEN SAYISIZ ESERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKARILIYOR

ALMAN ARKEOLOJİ ENSTİTÜSÜNÜN KAZILARINA 2010 YILINDA SON VERİLEREK DENİZLİ PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİNE YETKİ VERİLDİ

 

         İHSAN TUNÇOĞLU -ÖZEL KÜTAHYA

 

1824 Yılında Avrupalı gezginlerce keşfedilen ve 1830/40 lı yıllarda incelenmiş ve tanınmış olan Aizonai’de kazılar 1926 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsünden Prof.M.Schede ve D.Krencker tarafından kazılar başlatılmış..

 yıllarca süren kazılarda gerekli denetim yapılamadığı  için ara verilmiştir.

Daha sonra ise 1970 yılında Alman Hükümeti ile yapılan anlaşma sonucu Yine Alman Arkeolji Enstitüsünden Prof.Dr.Rudaolf Naumann başkanlığındaki Arkeolog ve uzmanlar tarafından kazılara yeniden başlanmış bu kazılar sürecinde çok sayıda eserler gün yüzüne çıkarılmıştır.1970 Yıllarında yeniden başlatılan kazılar yaklaşık 40 yıl süre ile 2010 yılına kadar devam etmiştir.

 Kültür Bakanlığınca,Alman Arkeoloji Enstitüsü ile yapılan kazılara son verilerek Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümüne kazı yetkisi verilmiştir.

  2011 yılında Pamukkale Üniversitesi kazı heyeti Prof.Dr.Elif Özer başkanlığında kazılara başlamış ve 6 yıldan beri başarılı bir çalışma dönemine girmiştir.Pamukkale Üniversitesi kazı heyeti Kütahya Valiliğinin destekleri ile çok sayıda eser ortaya çıkarılmıştır.

   Kütahya Müze Müdürü Arkeolog Metin Türktüzün’den alınan bilgilere göre;Aizonai’nin o dönemdeki nüfusun 80 bin civarında olduğu bir roma kenti olarak yer aldığı anlaşılmaktadır.Kalıntılar arasında Dünyanın en iyi korunagelmiş  Zeus tapınağı,15  bin kişilik anfitayatro,buna bitişik olarak 13.500 kişilik stadyum,Dünyanın ilk borsası,Sütunlu Cadde,iki hamam,Kocaçay üzerinde 5 kemerli taş köprü. Bu 5 köprüden 2’si halen günümüzde Kocaçay üzerinde ayakta ulşımı sağlamaktadır.Su yolları,Kent mezarlığı ve mezar taşları,Meter Steunene Kutsal mekanı,Anıtsal kapılar bulunmaktadır. Aizonai antik kentiEfes,Bergama,Side gibi antik kentlerle aynı dönemlerin eserleridir.

         BİR ASIRDIR KAÇAK KAZILARLA YAĞMALANMIŞ AMA

BUNA RAĞMEN KAZMAKLA BİTMEZ TÜKENMEZ ESERLERİ BARINDARMAKTADIR

Çavdarhisar İlçesinde 2 dönem Belediye Başkanı olarak görev  yapan

Mustafa Ertaş : “ O kadar zengin bir alt yapıya sahipmiş ki, resmi kazılar yanı sıra, tam bir asırdan beri kaçak kazılarla adeta yağmalanmış olmasına rağmen günümüzde yapılan kazılarda adeta tarih fışıkırıyor.Kazmakla bit miyor.

Bu güne kadar paha biçilemiyen antik mermer heykeller,frigya ve roma dönemi sikkeler,küçük heykelcikler maalesef yurt dışına kaçırılımış.Bazı heykeller çok ağır olduğu için gövdesi bırakılmış,başları kaçırılımış.Mesela Sağlık tanrıçası Hygya..Sağlık tanrıcasının başı yoktur.Romalı atlet heykelinin başı yoktur.

Amazonlar Kraliçesi Berenike’nin 5 ton ağırlığındaki mermer lahdi yıllar önce kaçakcılar tarafından kazı ile ortaya çıkarılmış,içindeki paha biçilemiyen tarihi altın takılar ve sikkeler kaçırılmış,içi boşalan mermer Lahit ise Jandarmalar tarafından son anda kurtarılımştır.Kaçakcılar o kadar pervasızki kazılara iş makinası ve damperli kamyonlarla gelmişler.Jandarmanın baskını ile iş makinalarını bırakıp kaçmışlar.Ama lahdin içindeki eserleri de kaçırmışlar maalesef”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİR, ASIRDAN, BERİ, KAZ, MAKLA, BİTMİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir