Haber Detayı
21 Mart 2018 - Çarşamba 11:25 Bu haber 47952 kez okundu
 
BİZANS İMPARATORU ROMEN DİYOJEN MAĞLUBİYET CEZASI OLARAK KÜTAHYA KALESİNE HAPSEDİLDİ
BİZANS İMPARATORU ROMEN DİYOJEN MAĞLUBİYET CEZASI OLARAK KÜTAHYA KALESİNE HAPSEDİLDİ
KÜTAHYA Haberi
BİZANS İMPARATORU ROMEN DİYOJEN MAĞLUBİYET CEZASI OLARAK KÜTAHYA KALESİNE HAPSEDİLDİ

  

  1071 YILINDA MALAZGİRT’DE SULTAN ALPASLANA YENİLEN  BİZANS İMPARATORU ROMEN DİYOJEN MAĞLUBİYET CEZASI OLARAK KÜTAHYA KALESİNE HAPSEDİLDİ.

 

200 BİN KİŞİLİK ORDUSUYLA 50 BİN KİŞİLİK ORDUSU OLAN SULTAN ALPASLANA YENİLEN ROMEN DİYOJEN’İN GÖZLERİNE MİL ÇEKİLEREK KÜTAHYA KALESİNE HAPSEDİLEREK CEZALANDIRILMIŞ

 

                        İHSAN TUNÇOĞLU /ÖZEL HABER

 

Büyük Selçuklu İmparatoru Sultan Alpaslan’a 1071 yılında yenilen Bizans İmparatoru Romen Diyojen savaştan sonra Kütahya Kalesine hapsedilmiş.

Muhteşem zaferiyle Malazgirtde İmparator Romen Diyojen ordusunu mağlup ederek Türklere Anandolunun kapısını açarak “ebedi yurt”olmasını sağlamıştı. Sultan Alpaslan 50 bin kişilik ordusuyla Romen Diyojen’in 200 bin kişilik ordusunu mağlup etmesi üzerine,Bizanslılar mağlubiyet cezası olarak İmparator Diyojen’i  Kütahya kalesine hapsederek gözlerine mil çekerek cezalandırmışlardı.

   Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarihçi Adil Özkan “ Sultan Alpaslan muhteşem Zaferiyle Türklere Anadolunun kapılarını açarak ebedi yurdumuz olmasını sağlamıştı.200 bin kişilik ordusu ile 50 bin kişilik Selçuklu Ordusu karşısında mağlup olan imparator Diyojen,O zamanlar önemli bir şehir olan Kütahya’ya getirilere halen ayakta kalan Kütahya kalesinde hapsedilmiş ve gözlerine mil çekilmişti”

  Adil Özkan Muhteşem Malazgirt Savaşının bu güne kadar şaınan uygun bir şekilde kutlanamadğını belirterek “ Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yıl gereken önemi vererek görkemli kutlamalar yapılması son derece yerinde bir kadirşinaslık oldu”şeklinde konuştu.

   Ancak Hisar Kalesinin bakımsız olması Kütahya halkının tepkisini çekmekte ve son derece halkımız tarafından üzüntüyle karşılanmakta bu kale başka bir ilde olsa çoktan bakımı yapılıp eski haline dördürülmüş ve turizm açılmış olurdu.

 

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: BİZANS, İMPARATORU, ROMEN, DİYOJEN, MAĞLUBİYET, CEZASI, OLARAK, KÜTAHYA, KALESİNE, HAPSEDİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir