Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 11:13 Bu haber 4510 kez okundu
 
Bölgenin Maden Zengini Kütahya
Kültür, tarih, sanat ve turizm alanında olduğu kadar yeraltı kaynaklarıyla da önemli bir potansiyele sahip Kütahyamız, bünyesindeki 34 çeşit madenle dikkat çekiyor.
- Haberi
Bölgenin Maden Zengini Kütahya

 

 

Bölgenin Maden Zengini Kütahya

 

 

Kültür, tarih, sanat ve turizm alanında olduğu kadar yeraltı kaynaklarıyla da önemli bir potansiyele sahip Kütahya’mız, bünyesindeki 34 çeşit madenle dikkat çekiyor. Yeraltı kaynaklarının zenginliğiyle bu alanda önemli bir yerde olan Kütahya'da, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü verilerine göre 232 yerde 34 çeşit maden bulunuyor. Bölgesindeki birçok ili bu zenginliği ile geride bırakan ilimizin ekonomik olarak bu illerin hepsinin ardında kalması ve bir türlü kalkınma atağına geçememesi ise vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

 

 

Doğal gaz kullanım zorunluluğunun ardından kömür madenleri eski işlevselliğini kaybederken kömür madenine bağlı olan başta taşımacılık gibi birçok ekmek parası kazanılan işletmelerde bir bir kapandı ya da ciddi anlamda küçülmeye gitti. Bor madeni olarak Balıkesir’e yapılan yatırımlardan Kütahya hiçbir türlü payına düşeni alamamıştı. Gümüş madenindeki fiyasko ise tüm ülke genelinde uzun süre Kütahya olarak gündemde kalmamızı sağlamıştı. Siyanür havuzlarının patlaması ile tüm Kütahya siyanür tehlikesi ile karşı karşıya kalırken, fabrikanın işçilere yıllardır düzgün ödemeler yapmaması ise şehrimizin ortak derdi olmuştu. Gümüş madeninden de işletmeci fabrikanın sürekli olarak ekonomik dar boğazlarından dolayı Kütahya bekleneni alamazken son araştırmalar adeta kanayan yaraya tuz basmak gibi oldu.

 

 

Finans ve yatırım çevrelerinin sıklıkla takip ettiği basın bültenleri ve internet medyasında yer alan bilgilendirme niteliğindeki haber editörlerimizin ağına takıldı. Kütahya’nın bölgesindeki en zengin maden yataklarına sahip olduğunun vurgulandığı haber de detaylı bilgilere de yer verildi. Vatandaşlarımızın dikkatini çeken konu ise bu maden yataklarının neden bir türlü il ekonomisine kazandırılmadığı oldu. Termik Santrallerin baca filtresi eksikliğinin ardından kapılarına kilit vurulması ile şehrimizdeki işsizlik ve iş alanlarının darlığı bir kez daha gözler önüne serildi. Devletin maden zengini Kütahya’mıza neden bir türlü elini uzatmadığını soran vatandaşlarımız işsizliğin bu madencilik girişimi ile son bulabileceğinin altını çizdiler. Yayınlanan haber de şu bilgilere yer verildi;

 

 

“Başta bor madeni olmak üzere; Antimuan, Kaolen, Manyezit, Kömür, Feldispat, Krom, Dolomit, Talk, Mermer, Kaolinit, Şap, Bentonit, Gümüş, Kalsit, Kalger, Demir, Kurşun, Çinko ve Manganez kent sınırlarında çıkan madenler arasında yer alıyor. 30'dan fazla maden işletmesinin bulunduğu Kütahya'da, sanayileşme ve istihdam olarak da büyük önem taşıyan sektör, her geçen gün gelişme kaydetmesi bekleniyor.

 

 

Kent sınırları içerisinde; 392 bin ton Antimuan, 832 milyon 679 bin ton Bor tuzu, 2 milyon 985 bin ton Kaolen ve Refrakter Kil, 40 milyon 876 bin ton Manyezit, 1 milyar 22 milyon ton Kömür, 38 milyon 442 bin ton Feldispat, 112 bin 700 ton Krom, 9 milyon 563 bin ton Demir, 94 bin 700 ton Kurşun ve Çinko, 12 bin 800 ton Manganez ve 55 milyon metreküp Mermer bulunuyor.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bölgenin, Maden, Zengini, Kütahya,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir