Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 12:42 Bu haber 5050 kez okundu
 
Dev yatırım engellenmeye mi çalışılıyor ?
Dev yatırım engellenmeye mi çalışılıyor ?
EKONOMİ Haberi
Dev yatırım engellenmeye mi çalışılıyor ?

Dev yatırım engellenmeye mi çalışılıyor ?

 


            Sosyal medya da ortaya çıkan bir söylenti gündeme bomba gibi düştü. Avusturyalı bir firmanın 300 milyon Avroluk yatırımın 2. OSB yetkilileri tarafından durdurulduğunun dillerde gezmesi vatandaşlardan dolayı büyük tepki topladı. Facebook daki Kütahya Halk Meclisi oluşumunda yer alan bu habere değişiklik yapmadan sizlerle paylaşıyoruz.

 

“Avusturyalı Prinzhorn Holding bünyesindeki Hamburger Containerboard GmbH tarafından Kütahya'da gerçekleştirilecek 300 milyon avroluk yatırımla ilgili iddialar gündeme bomba gibi düştü.

 

Avusturyalı Prinzhorn Holding bünyesindeki Hamburger Containerboard GmbH tarafından 500 bin metrekarelik alana 300 milyon Avroluk yatırımla Kütahya'da kurulacak olan ve 1000 kişinin istihdam edileceği kağıt fabrikasının hafriyat çalışmaları durdu. Dönemin Valisi Ahmet Hamdi Nayir ve Hamburger Containerboard GmbH Genel Müdürü Harald Ganster arasında 17 Eylül 2017'de imzalanan protokol kapsamında Kütahya 2. OSB'de yer tahsisisin ardından şirket yetkilileri yatırım için çalışmalara başladı. İddiaya göre, şirket, yaklaşık 2 ay önce tahsis edilen bölgede hafriyat çalışmalarına başladı. Kazılan yerde dev kayalarla karşılaşılması üzerine hafriyat çalışmalarına ara verildi.

 

Hafriyat şirketi ise dev kayaların dinamitle patlatılıp kayaları parçalayarak çıkarılmasına karar verdi. Dinamit kullanılmasına izin almak için ilgili kuruma başvuran hafriyat şirketine, 2. OSB yetkililerinin itirazı üzerine izin verilmedi. Gerekçe olarak da dinamit patlamasından dolayı Kütahya kamuoyunun yakından tanıdığı iş adamına ait fabrikanın makinelerinin hasar görme ihtimali gösterildi.

 

- OLUMLU RAPORA RAĞMEN HENÜZ İZİN VERİLMEDİ

 

Bunun üzerine ilgili kurumlar hafriyat şirketinden, dinamit patlamasının yakındaki söz konusu fabrikaya zarar verip vermeyeceği konusunda uzmanlara rapor hazırlatmasını istedi. Jeoloji mühendislerince hazırlanan rapora göre ise dinamit patlatılmasının söz konusu fabrikaya zararının olmayacağı yönünde görüş bildirildi. Bunun üzerine söz konusu fabrika ise yatırımcı şirketten makinelerinin zarar görme ihtimaline karşılık yüksek miktarda teminat ya da teminat mektubu talep etti. Gelinen son durum ise jeoloji mühendislerinin olumlu raporuna rağmen söz konusu fabrikanın itirazı nedeniyle hafriyat çalışmaları durdu. Yaşananlar ise "yaklaşık bin kişinin istihdam edileceği yabancı yatırıma takoz koyulmaya çalışıyor" şeklinde değerlendirildi.”

 

Araştırma:Özkan Ervüz

 

Kaynak: Editör: Özkan ERVÜZ
Etiketler: Dev, yatırım, engellenmeye, mi, çalışılıyor, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir