Haber Detayı
02 Ocak 2018 - Salı 11:24 Bu haber 5837 kez okundu
 
DOKTORLARIN BİR HAFTA YAŞAMAZ DEDİKLERİ MUCİZE BEBEK 6 YAŞINDA
DOKTORLARIN BİR HAFTA YAŞAMAZ DEDİKLERİ MUCİZE BEBEK 6 YAŞINDA
SAĞLIK Haberi
DOKTORLARIN  BİR HAFTA YAŞAMAZ DEDİKLERİ MUCİZE BEBEK 6 YAŞINDA

DOKTORLARIN  BİR HAFTA YAŞAMAZ DEDİKLERİ MUCİZE BEBEK 6 YAŞINDA


DOĞUŞTAN SAFRA KESESİ VE ONİKİ PARMAK BAĞIRSAĞI BULUNMAYAN “MARTİNEZ-FRİAS”HASTASI ARİFE NAZLI 6 YAŞINA GİRDİ
KÜTAHYA’LI FABRİKA İŞÇİSİ’NİN KIZI ARİFE NAZLI BU HASTALIKLA DOĞAN VE YAŞAMINI SÜRDÜREN TEK KİŞİ OLARAK “DÜNYA TIP LİTERATÜRÜNE GEÇTİ”
BU HASTALIKLA DÜNYAYA GELEN 13 BEBEK’TEN SADECE ARİFE NAZLI YAŞAMA TUTUNDU.DİĞER 12 BEBEK YAŞAMLARINI KAYBETTİ
ARİFE’NİN YAŞAMA TUTUNMASINDA O DÖNEM İTHALİ YASAK OLAN “PRİGESTİMİL” İSİMLİ “ ÖZEL FORMÜLLÜ  MAMA” ETKİLİ OLMUŞTU.


İHSAN TUNÇOĞLU /  ÖZEL / KÜTAHYA
Kütahya’lı Fabrika İşçisi H.İbrahim Akıskalı’nın kızı Arife Nazlı “dünya Tıp Literatürüne”geçti
6 yıl önce “Martinez-Frias”hastası olarak dünyaya gelen Arife Nazlı’nın doğuştan oniki parmak bağırsağı ve safra kesesi bulunmuyordu.1 haftadan fazla yaşamaz denilen Arife Nazlı yapılan ameliyatlarla hayata tutundu ve 6  yaşını doldurdu.Bu yıl Anaokuluna başladı.
Konu ile ilgili açıklama yapan DPÜ Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi adına İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.İsmail Zehir şunları söyledi:
‘Şimdiye kadar dünyada Martinez Frias Sendromlu 13 hasta dünyaya gelmiştir. Bu hastalara öncelikli olarak yaşarken teşhisini koymak çok önemlidir. Dünyadaki 13 vakanın sadece 7 tanesinin teşhisi yaşarken konulmuş olup bunlar ameliyat edilmişler ancak bu hastaların hepsi hayatlarını kaybetmiştir. Bu hastalar içinde en uzun yaşayanı ise 10 ay yaşamıştır. Diğer 6 hastanın teşhisi ise otopsi sonucu konulmuştur.
Biz ise hastamıza önce bir (1) günlük iken, on iki parmak barsak (duodenal atrezi) ile ilgili 3 saat süren başarılı bir ameliyat yaptık. Ameliyat esnasında ve sonrası dönemde hastanın safra kesesinin bant şeklinde ve çalışmaz bir halde olduğunu (biliyer atrezi) tespit ettik. 24 günlük iken 7 saat süren başarılı bir ameliyatla hastanın mevcut bant şeklindeki ve çalışmayan safra kesesini çıkarıp, hastanın kendi ince barsaklarını kullanarak (Kasai portoenterostomi ameliyatı) yeni bir safra kesesi oluşturduk. Martinez Frias Sendrom’lu hastamız şu anda 6 yaşını doldurmuş olup sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirmekte, düzenli şekilde kontrolleri devam etmektedir.”
ARİFE NAZLI’NIN YAŞAMA TUTUNMASINDA “ÖZEL FORMÜLLÜ MAMA”NIN ÖNEMLİ KATKISI OLMUŞTU
SAĞLIK BAKANLIĞI BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN TALİMATI İNGİLTERERE’DEN MAMA İTHALİNE İZİN VERMİŞTİ
Arife Nazlı bebeğin gelişimi için özel formüllü “pregestimil A+ ve Pregestimil Lipil” isimli ancak yurt dışında bulunan mamalar Türkiye’de bulunmadığı için sıkıntı ve risk oluşturuyordu.
Arife’nin babası H.İbrahim Akiskalı “ Sağlık Bakanlığı, Başbakan Erdoğan’ın talimatı ile yavrumuz için hayati önem taşıyan bu mamaya ithal izni vermişti” diyor. Baba Akiskalı sözlerine devamla şunları söylüyor: “ Pregestimil A+ ve Pregestimil lipil” isimli özel mamaların ithali veya yolcu beraberinde getirilmesi  Cumhurbaşkanımız sayesinde mümkün olmuştu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a minnet ve şükranla teşekkür ediyoruz”şeklinde konuştu.
BÜYÜK İLLERE GİTMEYE GEREK KALMADI
DPÜ Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Remzi Gören ve İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.İsmail Zehir;Sabah’a yaptıkları açıklamada şu görüşlere yerdiler: “Önemli ameliyatlar için artık Kütahya’lıların büyük illere gitmelerine gerek kalmadı.Hastanelerimizdeki teknik donanım,araç-gereçler ve uzman doktor ve personelimizle artık önemli ve kritik ameliyatları yapabilmekteyiz.Bu başarılara imza atan uzman ve personelimize teşekkürlerimizi ve tebriklerimizi sunuyoruz” şeklinde konuştular

Kaynak: Editör:
Etiketler: DOKTORLARIN, , BİR, HAFTA, YAŞAMAZ, DEDİKLERİ, MUCİZE, BEBEK, 6, YAŞINDA,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir