Haber Detayı
13 Şubat 2018 - Salı 14:47 Bu haber 4348 kez okundu
 
Dünya Radyo Günü kutlanıyor!
UNESCO tarafından 13 Şubat olarak belirlenen Dünya Radyo Günü, 6. yılında kutlanıyor.
YAŞAM Haberi
Dünya Radyo Günü kutlanıyor!

Dünya Radyo Günü, UNESCO tarafından her yıl 13 Şubat günü kutlanmak üzere ilan edilen gündür. Bu yıl da UNESCO, dünyanın her yerindeki yayımcıları kutlamaya davet ediyor.

Ülkemizde henüz asırlık bir tarihi olmasa da, radyolar dünyada bir zamanlar en çok kullanılan iletişim araçlarından birisi konumundaydı. Günümüzde dünya genelinde her kategoriden yüz binlerce radyo kanalı bulunmaktadır.

UNESCO'nun yaptığı açıklamada radyoların kullanımının önemine dair birçok vurgu yapılmıştır. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'ne göre de, dünyadaki tüm evlerin 75'i en az 1 adet radyoya sahiptir.

 

Aynı zamanda haber öğrenmek, anlık haberleri takip etmek ve bir iletişim aracı olarak radyo kullanan insan sayısı da teknolojinin gelişmesiyle azalmamakta ve popülaritesini kaybetmemektedir.

Türkiye'de ilk radyo yayını çalışmaları TRTİstanbul Radyosu adıyla bilinen İstanbul Radyosu adı altında 1921'de başladı. Denemeler ve iyileştirmelerin ardından ilk deneme radyo yayını 19 Mart 1923 tarihinde Öğretmen Okulu'nun bodrum katında "Telsiz telefon tecrübeleri" adı altında davetlilere ve basına açık bir şekilde yapıldı.

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: Dünya, Radyo, Günü, kutlanıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir