Haber Detayı
31 Aralık 2018 - Pazartesi 11:14 Bu haber 4105 kez okundu
 
DÜNYACA ÜNLÜ YAZAR DEĞERLİ HEMŞEHRİMİZ GÜLTEN DAYIOĞLU AZERBAYCAN’DA ÜNİVERSİTELİLERLE BULUŞTU
DÜNYACA ÜNLÜ YAZAR DEĞERLİ HEMŞEHRİMİZ GÜLTEN DAYIOĞLU AZERBAYCAN’DA ÜNİVERSİTELİLERLE BULUŞTU
EĞİTİM Haberi
DÜNYACA ÜNLÜ YAZAR DEĞERLİ HEMŞEHRİMİZ GÜLTEN DAYIOĞLU AZERBAYCAN’DA ÜNİVERSİTELİLERLE BULUŞTU

DÜNYACA ÜNLÜ YAZAR DEĞERLİ HEMŞEHRİMİZ GÜLTEN DAYIOĞLU AZERBAYCAN’DA ÜNİVERSİTELİLERLE BULUŞTU.


GÜLTEN DAYIOĞLU’NA AZERBAYCAN’DA SICAK VE CANDAN  BİR EV SAHİPLİĞİ GÖSTERİLDİ

 

      İHSAN  TUNÇOĞLU/SABAH ÖZEL KÜTAHYA

 

Gülten Dayıoğlu, Azerbaycan – Bakü  Odlar Yurdu Üniversitesi’ni ziyaretinde hem Azerice'ye çevrilen Mo'nun Gizemi adlı kitabını imzaladı hem de 'niçin kitap okumalıyız?' ve 'ana dilimize nasıl sahip çıkmalıyız?' konulu bir konuşma gerçekleştirdi. 

 

Çocuk ve gençlik edebiyatımızın duayeni Gülten Dayıoğlu, Odlar Yurdu Üniversitesi’nin davetlisi olarak Azerbaycan’a gitti. Eğitim Fakültesi ve Filoloji Bölümü’nde okuyan öğrenciler ve öğretim üyeleriyle bir araya gelen Dayıoğlu, ‘niçin kitap okumalıyız?' ve 'ana dilimize nasıl sahip çıkmalıyız?' konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

  
1995 yılında Azerbaycan Bakanlar Kurulu kararıyla özel bir statü ile açılan Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi, ülkenin saygın eğitim kurumlarının başında geliyor. Üniversiteye davet edilen Gülten Dayıoğlu, Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Ceyhun Osmanlı tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından konferans salonuna geçildi. Gülten Dayıoğlu, kendisini dinlemeye gelen iki yüz kadar öğrenci ve öğretim görevlisiyle bir araya geldi. Bir buçuk saat süren konuşmasında yazar, kendi hayatından ilginç örnekler de verdi. Dayıoğlu, öğrencilerin yoğun katılımıyla interaktif bir söyleşi gerçekleştirdi.


Konuşmanın bitiminde Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Ceyhun Osmanlı, Gülten Dayıoğlu'na onur konuğu beratı takdim etti. Ardından eğitim fakültesi, filoloji öğrencileri ve öğretim görevlileri Gülten Dayıoğlu ile fotoğraf çektirmek için sıra oluşturdular.  


Gülten Dayıoğlu, Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi’nin Atatürk ve eserleri için ayrılan bölümünü de ziyaret etti. Burada anı defterini imzalarken, üniversitenin kurucularına ve yönetimine teşekkürlerini belirtti. Dayıoğlu’nun üniversite ziyareti, Rektör Prof. Dr. Ahmed Valiyev’in katılımı ve kendisiyle gerçekleşen sohbet ile tamamlandı. Daha sonra Bakü‘de yer alan Türk şehitliği “Şehitler Hiyabanı”na gidilip şehitlerimiz, saygı ve rahmetle anıldı.
Dünyaca ünlü tanınmış yazar,değerli hemşehrimiz Dayıoğlu, “kardeş ülke Azerbaycan’da şahsıma gösterilen sevgi ve ilgiye,candan ve sıcak ev sahipliğine çok teşekkürlerimi sunuyorum.Beni son derece duygulandıran dost ve kardeş Ülke’den güzel anılarla dönüyorum”şeklinde konuştu. 
         

Kaynak: Editör:
Etiketler: DÜNYACA, ÜNLÜ, YAZAR, DEĞERLİ, HEMŞEHRİMİZ, GÜLTEN, DAYIOĞLU, AZERBAYCAN’DA, ÜNİVERSİTELİLERLE, BULUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir