Haber Detayı
20 Aralık 2018 - Perşembe 10:46 Bu haber 5418 kez okundu
 
Emeklilikte Yaşa Takılanlara dirsek göstermeyin, taşeronların tamamına kadro verin..”
Emeklilikte Yaşa Takılanlara dirsek göstermeyin, taşeronların tamamına kadro verin..”
GÜNDEM Haberi
Emeklilikte Yaşa Takılanlara dirsek göstermeyin, taşeronların tamamına kadro verin..”

Gürer: “Emeklilikte Yaşa Takılanlara dirsek göstermeyin, taşeronların tamamına kadro verin..”

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, emeklilikte yaşa takılanlar ve kamuda kadro bekleyen taşeronların taleplerini bir kez daha TBMM gündemine taşıdı.

 

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, mezarda emekliliğin sosyal devlet anlayışına uymadığını söyleyen Gürer, taşeron sorununun da artık toptan çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, daha önce defalarca kez gündeme getirdiği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ve taşeron işçilerin sorunlarına, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak yeniden dikkat çekti.

 

EYT’LERİN HAKKI İKTİDAR ELİYLE GASBEDİLİYOR

 

Gürer, EYT’lerle ilgili konuşmasında binlerce kişinin bir yıldır umutla iktidarın konuyu gündeme almasını beklediğini söyledi. İktidarın ise EYT’lerin taleplerini yanlı ve yanlış bilgilerde yok saydığını ifade eden Gürer, “Emeklilikte yaşa takılanlar ülke gerçeğidir ve hakları iktidar eliyle gasp edilmektedir” dedi.

 

SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINA SIĞMAZ

 

Prim ve gün süresini doldurmuş ve kendi priminin geri dönüşünü isteyen emekçilere "Yaşın tutmuyor." Denilerek dirsek gösterildiğini anlatan Gürer, “ Yaş sınırı ise 65 yaşına çıkarıldı, mezarda emeklilik sosyal devlet anlayışına uymuyor. Bireysel emeklilik dahi 58 yaşında oluyorsa iktidar emekliliği hak edenlerin hakkını vermelidir; EYT'lilere "Türedi." demek yerine EYT'lilerin ne istediğini öğrenip onlara gerekli desteği sağlamalıdır” ifadelerini kullandı.

 

TAŞERONLARA VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda taşeron işçilerin beklentilerine de dikkat çekti. Taşeronda çalışan binlerce işçiye söz verildiği halde halen kadro verilmediğini anlatan Gürer, “Belediyede taşeronda çalışanlar şirketlere aktarıldı, esas kadro ve eşit işe eşit ücret verilmedi. Taşeronda sürekli işçi kadrosuna geçen işçiler kamu iş toplu sözleşmesine dâhil edilmedi” diye konuştu.

 

TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLER 2019 YILI TOPLU SÖZLEŞMESİNE DÂHİL EDİLMELİ

 

Taşeron işçilerin geçiş süreci diye 2020 Ekimine kadar Yüksek Hakem Kurulu toplu sözleşmesine tabi tutulup eski kadrolu işçilerin faydalandığı tüm haklardan mahrum bırakıldığını anlatan Gürer, “ Enflasyon farkından taşeronda geçenler faydalanamıyor. Enflasyon yüzde 25'lerde ama emekçiler 4+4'e mahkûm ediliyor. Tayin hakları dahi yok. Taşerondan kadroya geçirilenler 2019 sözleşmesine dâhil edilmelidir” şeklinde konuştu.

 

KADRO ALAMAYANLARA DERHAL KADRO VERİLMELİ

 

Gürer, güvenlik soruşturması gerekçisiyle işten çıkarılanların işe alınıp KİT ve bakanlıklarda taşeronda kalanlara derhâl kadro verilmesi gerektiğini vurguladı.

 

CHP Milletvekili Gürer, “4 Aralık öncesi ihalesi bittiği için işsiz kalanlar, 4 Aralık sonrası işe başlayıp kadrosuz kalanlara da mutlaka kadro verilmelidir. Taşeronla ilgili sorun toptan çözülmelidir” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör: Sabri ASLAN
Etiketler: Emeklilikte, Yaşa, Takılanlara, dirsek, göstermeyin,, taşeronların, tamamına, kadro, verin..”,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir