Haber Detayı
07 Haziran 2021 - Pazartesi 15:15 Bu haber 1761 kez okundu
 
ESİGC'DEN KINAMA
Eskişehir İnternet Gazetecileri Cemiyetin'den Kınama
GÜNDEM Haberi
ESİGC'DEN KINAMA

                               ESİGC (Eskişehir İnternet Gazetecileri Cemiyeti)NİN

                                           KINAMA MESAJIDIR

                                     KAMUOYUNA DUYURULUR

 

4 Haziran Cuma günü Eskişehir Tepebaşı Belediyesinin olağan basına açık toplantısında ESİGC üyesi, Eskişehir haber.com muhabiri Ufuk Azman belediye meclis üyesinin yakından fotoğrafını çektiği sırada fotoğraf çekiminin Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç tarafından engellenmesini ve çekilen fotoğrafların sildirilmesini basın özgürlüğü ihlali nedeniyle ESİGC olarak kınıyoruz.

 

Basına açık olarak yapılan bir toplantıda muhabir tarafından fotoğraf çekilmesi basın özgürlüğü gereğidir, haber edinme hakkı bağlamında yapılan bir davranıştır.

 

Bu bağlamda basın özgürlüğü ilkeleri çerçevesinde haber kaynağına özgürce ulaşması gereken muhabirin fotoğraf çekme eyleminde de özgürce hareket etmesi gerekir.

 

Bu noktada o özgürlüğü ihlal etmeye dönük, o özgürlüğü ortadan kaldırmaya dönük idare ya da herhangi bir kişi tarafından yapılan eylemin, fotoğraf çekmenin engellenmesi, çekilen fotoğrafın yok edilmesi, muhabirin fotoğraf makinesinin elinden alınması gibi davranışların hepsi doğrudan basın özgürlüğü ihlalidir.

 

Her ne surette olursa olsun, gerekçesi her ne olursa olsun, bu davranışın basın özgürlüğü ihlali olarak kabul edilmesi ve basın kanunu hükümleri çerçevesinde gerekli yaptırımların uygulanması gerekir.

       

 

             ESİGC

 

Eskişehir İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı

 İbrahim Gültekin

 

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: ESİGC'DEN, KINAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir