Haber Detayı
01 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:06 Bu haber 4041 kez okundu
 
HAK-İŞ KONFEDERASYONU 1 MAYIS BİLDİRİSİ
HAK-İŞ KONFEDERASYONU 1 MAYIS BİLDİRİSİ
- Haberi
HAK-İŞ KONFEDERASYONU 1 MAYIS BİLDİRİSİ

 

1 MAYIS
EMEKÇİLERİN ULUSLARARASI BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN

 

HAK-İŞ olarak, Türkiye'nin işçileri, memurları, kamu çalışanları, emeklileri, yoksulları, kadınları, erkekleri, gençleri, engellileri, meslek sahipleri, işsizleri ve sivil toplum kuruluşları olarak; tüm dünya emekçileriyle birlikte bugün 1 Mayıs'ta alanlardayız.
HAK İŞ olarak, 2010 ve 2011’de İstanbul-Taksim’de, 2012 yılında Ankara-Tandoğan’da, 2013 yılında Karabük’te, 2014 Kayseri’de, 2015 Konya’da, 2016 Sakarya’da, 2017 Erzurum’da ve 2018 Adana’da 1 Mayıs’ı emekçilerin yoğun ve coşkulu katılımlarıyla kutladık.
Bugün ise 1 Mayıs'ta, HAK-İŞ ve MEMUR-SEN olarak birlikte “Türkiye’nin medeniyet, kültür, tarım; Peygamberler şehri, İnanç Diyarı ŞANLIURFA’dayız.
1 Mayıs’ı, hep birlikte, coşkuyla, heyecanla kutluyoruz.
Şanlıurfa başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında emekçilerin taleplerini gür bir sesle haykırmak için alanlardayız.
HAK-İŞ olarak 2007 yılında kitlesel olarak örgütlenme sürecini başlattığımız taşeron işçilerin kadro mücadelesi için sendikal örgütlülüğünü sağlamak gerektiğini ortaya koymuş ve taşeron şirketlerde çalışan tüm emekçilerin kadro mücadelesini fiilen başlatmıştık.
1 milyona yakın taşeron emekçimiz kadrolu oldu. Geçici ve Mevsimlik işçilerin çalışma süreleri uzatıldı.
Hükümetimiz, 1 milyona yakın kamu işçisini kadroya almakla, “Kapitalizme karşı”,

 

“Devlet
Küçülmelidir” diyenlere karşı büyük bir meydan okuma gerçekleştirmiştir.
Bugün, bu mücadelemizi hep birlikte kazandık. HAK-İŞ’e inandınız, HAK-İŞ’e güvendiniz. Bizler de güveninizi boşa çıkarmadık. Bu başarı hepimizin başarısıdır.
“Taşeron işçilerin tamamı’’ diye yola çıktık. Bazı istisnalar yaşandı. Ancak, kadroya geçemeyen başta KİT’ler olmak üzere yemekhane çalışanları, HBYS çalışanları, joker çalışanları, kiralık araç şoförleri ve yüzde 70 kapsamına giremeyen bütün taşeron işçilerimizin haklarını elde etmesi ve sorunlarının çözümü yolunda mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz. Kadroya geçen işçilerimizin geriye kalan sorunlarını da aynı kararlılıkla çözme mücadelemiz devam edecektir. Taşerondan kadroya geçen işçilerimize enflasyon farkını talep ediyoruz. Geçici mevsimlik işçilerin 9 ay 29 gün çalışma haklarının uygulanmasını istiyoruz.

 

2019 yılında yapılacak olan Kamu toplu iş sözleşmelerinde yüksek enflasyonun dikkate alınmasını, işçilerin ve işçi emeklilerinin yüksek enflasyon karşısında korunmasını talep ediyoruz
Bugün ŞANLIURFA’da, 81 ilde ve tüm Türkiye'deyiz, Meydanlardayız!
Bizler, haklarımız için, özgürlüklerimiz için, demokrasi için, insanca hayat adil bir dünya için alanlardayız. Özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik Yeni Türkiye için birlikteyiz.
Din, vicdan ve fikir özgürlüğünün toplumun tüm kesimlerine hâkim kılınması için alanlardayız.


Bizler; sosyal devlet, sosyal barış, sosyal adalet, eşitlik ve sendikal haklarımız için 1 Mayıs 2019’da Şanlıurfa başta olmak üzere tüm yurtta alanlardayız.
Ülkemizin bugünü ve geleceği için, ülkemizin bütünlüğü, insanlarımızın birlik, beraberlik ve kardeşliği için alanlardayız.
Bizler, işsizliğin azalması, istihdamın artması için, güçlü birey ve güçlü toplum için, daha fazla sendikal haklarımız için alanlardayız.
HAK-İŞ Konfederasyonu olarak sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara 'Örgütlü ol, Sendikalı ol, HAK-İŞ'li ol' diyoruz.


Sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, kuralsızlaştırmaya, işten atılmalara, yeni özelleştirmelere, kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalıştırmaya, insan onuruna yakışmayan her türlü işe, her türlü davranışa HAYIR diyoruz.
Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, sendikalı olduğu için işçilerin işten çıkarılmamasını istiyoruz.


Yeni üretim biçimlerine karşı, yeni örgütlenme bilinci diyoruz.
İş kazalarının sona erdirilmesini, iş sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin artırılmasını, sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulmasını istiyoruz.
Kıdem tazminatı hakkımızın geriye götürülmemesini, aksine güçlendirilmesini, işsizlikle daha etkin mücadele edilmesini istiyoruz.


İnsan onuruna yaraşır saygın iş istiyoruz. Asgari gelir desteği uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır ve yaşanabilir olmasını, vergi adaletsizliklerinin giderilmesini ve ücretlerdeki yüksek vergi dilimlerinin düşürülmesini istiyoruz. Yoksulluğun önlenmesini istiyoruz.
Üretim ve istihdama dayanan bir kalkınma modeli, adaletli bir gelir dağılımı, daha özgür, daha müreffeh bir Türkiye istiyoruz.

Ücretlerdeki ağır vergi yüküne hayır diyoruz. Ücretlilerin milli gelirden aldığı payın artırılmasını, ekonomik büyümeden ve refah artışından hak ettiğimiz payı istiyoruz. İnsanı merkeze alan, daha adil ve sürdürülebilir bir dünya ve Türkiye ekonomisi istiyoruz. İstihdam, üretim, yatırım ve örgütlenme diyoruz. İşsizlik mutlak değil, istihdam imkansız değil diyoruz.
Teknoloji 4.0 insana yakışsın istiyoruz. HAK-İŞ, dijitalleşme, Endüstri 4.0 ve platform
ekonomisi bağlamında, en temel unsurun nitelikli ve örgütlü işgücü olduğuna inanmaktadır.


Üretirken, doğal yaşam ve ekolojik çevrenin korunmasını, başta su kaynakları olmak üzere orman, su yatakları, akarsular, göller ve denizler gibi insanlığın ortak değer ve miraslarının ticarileştirilmemesini ve korunmasını istiyoruz.
Akıllı teknolojiyi etkin kullanarak, ülkemizin tarihi şehir ve konut mimarisinin güncellenerek, yaşanabilir, kültürel şehirler için planlama yapılmasını istiyoruz.
Ülkemizin tarihi şehir ve konut mimarisinin kültürel dokuya zarar vermeden, korunarak, yaşanabilir, insan yüzlü, kültür ve medeniyet şehirleri için planlama yapılmasını istiyoruz.


Çocuk istismarının kesinlikle önlenmesini istiyoruz.
İstihdamda kadın ve gençlere daha çok yer verilmesini istiyoruz.
Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim, staj, işe giriş ve istihdam imkânlarının geliştirilmesini istiyoruz. Öğrencilikteki staj sürelerinin emeklilikten sayılmasını istiyoruz.
Engellilerin toplumsal yaşama etkin bir şekilde katılımının sağlanmasını istiyoruz.
Her türlü ayrımcılıktan uzak, kalkınmanın temeli olan insan kaynağının gelişmesine katkıda bulunacak gerçekçi politikalar istiyoruz.
Kaliteli, sürekli sağlık hizmetleri almak toplumun en temel hakkı olduğunu bu hakkın toplum içerisinde ulaşılabilir, kapsayıcı ve faydalanıcı olması önemli bir gerekliliktir. Sağlık politikalarının giderek etkisiz bir hale geldiğini ve bu kapsamda yeni sağlık politikalarına ihtiyaç duyulduğunu belirtmek için alanlardayız.
Sağlık sektörünün maliyetinin giderek artması ve uygulanan sağlık politikalarının giderek etkisiz hale gelmesi toplumsal bir soruna haline gelmiştir.
Sağlık hizmetlerinin toplumun tüm bireylerini kapsayacak şekilde ulaşılabilir ve yeterli olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu problemlerin ileride daha da zor ve içinden çıkılmaz yeni problemlere neden olmadan çözülmesi gerektiğine inanıyoruz ve bunun için alanlardayız.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAK-İŞ, KONFEDERASYONU, 1, MAYIS, BİLDİRİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir