Haber Detayı
26 Ocak 2019 - Cumartesi 18:48 Bu haber 5426 kez okundu
 
HAK-İŞ KONFERANSYONU ve HİZMET-İŞ'DEN AÇIKLAMA
HAK-İŞ'DEN AÇIKLAMA EMEKÇİLER ENFLASYONA EZDİRİLMEMELİ ENFLASYON ORANINDA ZAM İSTİYORUZ
EKONOMİ Haberi
HAK-İŞ KONFERANSYONU ve HİZMET-İŞ'DEN AÇIKLAMA

EMEKÇİLER ENFLASYONA EZDİRİLMEMELİ

ENFLASYON ORANINDA ZAM İSTİYORUZ 

 

Hak iş Konferansyonu Hizmet iş Sendikası Kütahya İl Başkanı Nazif Demir

 

 

HİZMET-İŞ Sendikasının 41. Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle Ankara’da toplanan HİZMET-İŞ SendikasınınGenişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında, teşkilatlanma çalışmaları, taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinde yaşadığı sıkıntılar, kadro kapsamı dışında kalan taşeron işçilerin durumu ve özellikle de TUİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) 20,30 olarak açıklanan zammın, artan enflasyon karşısında eriyen asgari ücretle çalışan üyelerimizin maaşlarına en az enflasyon oranında (20,30) artış / zam yapılması kararları alındı.

 

“EMEKÇİLER ENFLASYONA EZDİRİLMEMELİ”

 

696 sayılı KHK ile kamuda taşeron şirketler bünyesinde çalışmakta olan işçilerin, sürekli kamu işçisi kadrolarına ve işçi statüsüne geçiş işlemleri 02.04.2018 tarihi itibariyle tamamlanmıştı.

 

Kadroya ve işçi statüsüne geçişi yapılan işçilerin ücret ve sosyal hakları, Yüksek Hakem Kurulu tarafından 2016 yılındaki enflasyon verilerine göre belirlenmişti.

 

TUİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) 20,30 olarak açıklandı.  Bu nedenle çalışanların satın alma gücü azaldı. Hükümetimizin, el emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceği kararlılığına dayanarak, taşeron şirketlerde çalışmakta iken sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT’lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların enflasyon karşısında korunmasını taleplerimizi yineliyoruz.

 

Bu kapsamdaki çalışanların çok büyük talep ve beklentileri bulunmaktadır. Üyelerimiz bu taleplerini dilekçe göndermek şeklinde demokratik yöntemlerle ortaya koymaktadırlar. Mahalli seçimler sürecinde olduğumuzun altını çizerek, emekçi kardeşlerimizin, bu haklı ve yerinde taleplerine olumlu bir karşılık verilmesinin önemine vurgu yapmak istiyoruz.

 

2018 yılında kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme ile belirlenmiştir.

 

Bu toplu iş sözleşmesine göre belirlenen ücret zamlarına geriye dönük altı aylık enflasyon farkı eklenmiştir. Bu şekilde, 2018 ve 2019 yılında yapılan zamlar ile kamu çalışanları enflasyon karşısında korunmuştur.

 

Bu nedenle, bizde Sendikamız HİZMET-İŞ olarak, işçilerin ücret ve sosyal haklarında artan enflasyon karşısında TUİK tarafından 2018 yılı enflasyonu (TÜFE oranı) 20,30 oranında artış / zam yapılmasını talep ediyoruz.

 

Hak iş Konferansyonu Hizmet iş Sendikası

Kütahya İl Başkanı Nazif Demir

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: HAK-İŞ, KONFERANSYONU, ve, HİZMET-İŞ'DEN, AÇIKLAMA,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir