Haber Detayı
29 Aralık 2017 - Cuma 09:47 Bu haber 3657 kez okundu
 
HOŞ GELDİN 2018-2019
Nafi GÜRAL "Hep pozitif düşündük, hiç kaybetmedik, her zaman kazandık"
EKONOMİ Haberi
HOŞ GELDİN 2018-2019

HOŞ GELDİN 2018-2019

Nafi GÜRAL “Hep pozitif düşündük, hiç kaybetmedik, her zaman kazandık”

Biz şirket ve  aile olarak her zaman pozitif düşüncelerin sahibi oluruz. 56 yıllık iş hayatımda, muhtıralar, ihtilaller, ambargolar, yüksek faizler ve enflasyonlar, döviz yokluğu, siyasal krizler vb. olumsuz etkenler  yaşamış olmamıza rağmen, hiç bir zaman negatif düşüncenin sahibi olmadık. Hep pozitif düşündüğümüz için, her zaman kazandık, hiç kaybetmedik. Kaldı ki, 2018 yılını rekor ülke büyümesi morali ile karşılıyoruz. Yedi düvelin beklenen muhtemel saldırısına rağmen, ülkemiz geleceğinin parlak olacağını düşünüyorum ve şirketlerimin profesyonellerini bu istikamette motive ediyorum. 

 

“Ekonomimizin yıldızı parlamaya devam edecek”

İkiz yıl olarak gördüğüm 2018 ve 2019 yıllarına bir  başka pencereden bakarsak, ilk görünen gerçek, 2019 yılında yerel, genel ve başkanlık seçimlerinin olacağıdır. Bu demek oluyor ki, bugüne kadar görmeye alıştığımız gibi, her seçim yılına girdiğimizde, ekonomimizin yıldızının parlaması gerçeğini görürüz. 2017 yılı üçüncü dönem performansını incelersek, yıldızı parlayan ekonomi, parlaklığını yaşamaya devam edecek gibi görünüyor.

 

Şimdiye kadar, ekonominin kötü gidişinden ulusal veya küresel olumsuz etki görülmemiştir, ama küresel ve/veya ulusal olumsuz etki yaşanmasında ilk etkilenen unsurun, ekonomi olduğu görülmüştür. 

 

“Türk iş dünyası, dünyanın hayran kaldığı gelişim içinde olmayı başardı”

Türk özel sektörü, her türlü küresel olumsuzluğa rağmen, düşük performans bir tarafa, dünyanın hayran kaldığı gelişim içinde olmayı başarmıştır.

 

2017 yılında gördüğümüz, ancak gündemde hak ettiği şekilde yer almayan bir gerçeği de yorumlamak istiyorum. 

 

“İşletme ölçekleri, desteklerle büyüdü”

Kredi Garanti Fonu (KGF) destekleri ile KOSGEB ve TOBB nefes kredilerinin, mikro ve küçük işletmeleri rahatlatmasının yanı sıra, büyümede etkileri olduğunu, uygulamalarının ve etkilerinin 2018 ve 2019 yıllarında da devam edeceğini düşünüyorum. Aslına bakarsanız, bu uygulamanın, mikro işletmelerin küçük işletme, küçük işletmelerin de orta büyüklükte işletme olmaları anlamında bir misyon olduğunu da düşünüyorum. Böylece ekonomi piramidinin, yukarıdan aşağıya olduğu gibi, aşağıdan yukarıya doğru hareketlendiğini de görmüş oluyoruz.

 

İnanıyorum ki, Türk iş dünyasındaki işletmeler, kendi büyüklükleri ile orantılı olarak küresel yatırımlar, verimlilik, inovasyon, dijitalleşme, küresel pazarlarda daha etkili çalışmalar, üretim ve istihdam yaratma, bunlara bağlı olarak vergi gelirlerini artırmada üzerine düşen görevleri yapacaktır.

 

“Pozitif olan ve doğru hesap yapanlar, daha da güçlenerek kazanacak”

Bütün bunları yazarken demek istiyorum ki, negatif düşüncelere sahip beceriksizlere inanarak frene basacak olanlar kaybedecek, hesaplarını doğru yaparak, güçleri ile orantılı gelişme içinde olanlar ise kazanacaktır.

“Ekonominin gelişmesi için, tüketerek değil, üreterek büyümeliyiz”

Ekonomimiz gelişsin istiyoruz, ama beklenen gelişmenin oluşmasında, en büyük desteğin ilk sıralarında halkımızın olduğunu düşünüyorum. Tüketerek değil, üreterek büyümeliyiz. Ürettiklerimizi ihraç edeceğiz, ama halkımız da  ithal edilen tüketim mallarını değil, kendi ülkesinde üretilenleri tercih etmeli, zira ithal ürün satın alındığında, malın ithal edildiği ülkeye hizmet etmiş olunuyor, hâlbuki  ülkemizde üretilenler alındığında, ülkemizin ekonomisine hizmet edildiği gibi, istihdam yaratılmasına da katkı sağlanmış oluyor.

Sözlerime son verirken, inanıyorum ki; iyi düşünenler, iyi sonuçlar elde ediyor. Olumsuz düşünenler ise olumsuzluklarla beraber yaşıyor.

“Her yeni yıl, yeni umutları beraberinde getirir”

Her yeni yılın, yeni umutları beraberinde getirdiği gibi bir beklentinin var olduğunu düşünürsek, iyi düşünüp, iyi sonuçlar elde etmek beklentisi içinde yaşayacağımız yeni yılın, bereketli ve huzurlu geçmesini dilerim.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HOŞ, GELDİN, 2018-2019,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir