Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 12:13 Bu haber 5737 kez okundu
 
İHSAN TUNÇOĞLU ÖZGEÇMİŞ
GAZETECİ YAZAR İHSAN TUNÇOĞLU ÖZGEÇMİŞ
KÜLTÜR Haberi
İHSAN TUNÇOĞLU ÖZGEÇMİŞ

 

GAZETECİ YAZAR İHSAN TUNÇOĞLU ÖZGEÇMİŞ

 

 

Gazeteci-yazar, Dumlupınar Üniversitesi e.Öğretim Görevlisi ve 35 yıl ---Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yapan  İhsan Tunçoğlu’nun özgeçmişi

 

 

   9.Eylül.1948’de  Kütahya /Altıntaş/ Saraycık Köyünde doğdu. “Tarihi eğitim çınarı, Taş Mektep” olarak bilinen Kütahya Lisesinden mezun olan Tunçoğlu 1973 yılında,Marmara Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulundan mezun oldu.( İstanbul İTİA)

 

 

İstanbul’da gerek öğrencilik dönemi,gerekese mezun olduktan sonra Türkiye’nin en yüksek trajlı Günaydın Gazetesi,THA ( Türk Haberler Ajansı)gibi büyük trajlı gazete ve önemli ajanslarda  çalıştı.Bir çok ödüller kazandı.Daha sonra; 22.Nisan.1985 yılında  kurulan  “Sabah” Gazetesinin kuruluşundan beri  Kütahya İl ve İlçeleri yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanından yaptığı haberler yayımlandı.Halen Sabah Gazetesi temsilci ve muhabirliği devam etmektedir. Bunun yanı sıra, ATV ve AHaber muhabirliği de devam etmektedir.

 

 

 Henüz  öğrencilik yıllarında mahalli gazetelerde muhabirliğe başladı.Halen yayın hayatını sürdüren Dumlupınar Gazetesinde kadrolu muhabir, sonraki yıllarda ise mes’ul Müdür(sorumlu Yazı İşleri Müdürü) olarak görev yaptı.

 

 

 1974 yılı başında,dönemin Ülke çapında tanınmış Belediye Başkanı Abdurrahman Karaa’nın teklifi ile  Kütahya Belediyesine Müdür olarak atanan Tunçoğlu; 1976 yılında 141.Dönem yedek subay olarak; askerlik görevini ( kısa dönem) yaptı.

 

Belediyede Basın Halkla İlişkiler Müdürü olarak; Macaristan Pecs Şehri “kardeş şehir Koordinatörü” , protokol, fuar, turizm,Kütüphane konularında aralıksız olarak 21 yıl görev yaptı.

 

       Kütahya’da bir çok Dernek ve Vakfın kurucuları arasında aktif görev alan ve halen yöneticiliğini yapan Tunçoğlu; örnek oluşturan sosyal Yardımlar,Üniversite öğrencilerine karşılıksız burslar veren ve gençlerin meslek sahibi olmalarına katkı sağlayan Vakıf ekibinin mensupları ile, ortak başarı göstermişler ve   bir çok “İlk’leri başlatmışlar” ve halen artan bir tempo ile sürdürmektedirler.

 

  Almanya ve Macaristan da gazetecilik halkla ilişkiler  konularında incelemeler yapmıştır. Bulgaristan, Macaristan,Fransa, Almanya , KKTC’de yaptığı haberler mahalli basında olduğu kadar büyük tirajlı İstanbul gazetelerinde yayınlandı.

 

 “Dünyada ilk toplu iş sözleşmesinin Kütahya’da yapıldığını ve Türklerin; çalışanların haklarını vermesinde önderlik ettiğini” gerek Türk basınında gerek se dış basında duyuran Tunçoğlu’nun bu haberi “Guinnes Rekorlar Kitabında” yer almıştır.Tunçoğlu’na  bu haberi ile THA Genel Müdürü tarafından ödül verilmiştir.

 

      Son yılların en ciddi kaynak kitabı olan “Atatürk’ün doğumunu 100. Yılına armağan Kütahya” kitabının hazırlanmasında İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Ara Altun ve bazı mesai arkadaşları ile birlikte üç yıl emek sarfetmiştir.

 

40 Yıllık meslek birikimlerini aktardığı “Dünyada İlk’ler ve Sırlar Kenti: KÜTAHYA” Kütahya Kitabının 2.baskısı da tükenmiş, 3.baskı hazırlıkları sona ermek üzeredir.Türkiye çapında ilgi gören Kitap hakkında; Gülten Dayıoğlu,Yavuz Donat, Nail Güreli gibi  tanınmış yazarlar,köşelerinde; takdir dolu yazılarla yer verdiler.

 

Üst düzey Devlet adamları ve Öğretim üyeleri olan Profesörler de;Kitap hakkında takdirlerini bildiren yazılar kaleme aldılar. Çeşitli kitap, dergi, broşür ve büyük gazetelerde çok sayıda haber , inceleme röportajları, TV. programları yayınlandı.

 

Sosyal , kültürel, turizm iç ve dış tanıtım milli ve uluslararası sempozyum-kongreler ve basın görevlerine katkı sağlayanlardan birisi olarak ödüller  kazanmıştır.Başta bakanlıklar  olmak üzere, yabancı ülke büyükelçilikleri ve temsilcileri, basın kuruluşları, üniversite ve çeşitli önemli kuruluşlardan çok sayıda plaket, madalya, şilt ve teşekkür belgesi almıştır.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (İstanbul) Anadolu Basın Yarışmasında ve Nezih Demirkent adına DÜNYA Gazetesi’nin düzenlediği yarışmalarda; ünlü isimler arasında “jüri üyeliğine seçildi” ve bu görevi yerine getirdi.

 

 Fransa’da (Strasbourg) Avrupa Konseyi Sarayında; Kütahya’nın kazandığı Avrupalı Diploması Ödül Töreninde, ödüle emeği geçenlerden birisi olarak hazır bulundu.

 

 Macaristan  devleti adına; Macaristan Büyükelçiliği tarafından Türk-Macar ilişkilerine katkısından dolayı “Altın Madalya” ile ödüllendirildi.

 

Altın madalya ve beratı Ankarada düzenlenen bir törenle takdim edildi.

 

 T.C. Turizm Bakanlığınca; 1995 yılında Türk Turizmi ve ülkemizin tanıtımına katkılarından dolayı “Bakanlık plaketi” kendisine verildi.

 

     Dumlupınar Üniversitesine; dönemin Rektörü  Prof.Dr.İsmail Hakkı Düğer tarafından  “akademik kadro”ya, Öğretim Görevlisi olarak  atanan Tunçoğlu, Üniversitenin kuruluş çalışmaları, Merkez kampüsü ağaçlandırma ve yapılanma esnasında  Rektör’ün unutulmaz hizmetlerine ve kazandırdığı tesislere kendi çapında “  çorbada tuz misali” bir destek ve katkı sağlamanın onuru ve mutluluğu içindedir.

 

Basın Halkla ilişkiler Yöneticisi olarak; Macaristan Kardeş Üniversite ve kardeş basın ilişkilerine  katkıda bulunanlardan biridir.. İletişim, Halkla ilişkiler,Basın tarihi, Yönetim,turizm gibi dersler vererek öğretim görevlisi olarak da deneyimlerini öğrencilerine aktardı.

 

Kuruluşunu arkadaşları ile gerçekleştirdiği  ve “seçilmiş ilk başkanı” olduğu Kütahya Gazeteciler Cemiyeti’nin  Başkanı olarak; Türkiye’deki basın kuruluşları içinde rekor sayılabilecek bir süre; tam 35 yıl Başkan seçilmesi ve görev yapma şansı bulmuştur. Görev dönemi içinde Kütahya Gazeteciler Cemiyetini Türkiye çapında bir saygınlığa kavuşmasında arkadaşları ile birlikte emek vermiş, hizmet etmiştir. Türkiye’nin en güçlü “basın Meslek kuruluşlarının” kuruluş yıllarından beri içinde bulunmuştur.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca; yasal süreyi dolduran ve hak eden gazetecilere verilen “sürekli Basın Kartı” sahibi olan Tunçoğlu; yerel gazeteler, İstanbul Gazeteleri ve Televizyonlarda muhabirlik yapmış olup, bu görevleri halen aktif olarak devam etmekte olup,İngilizce bilmektedir.

 

BTV’de 14 yıl “ Basın Kulübü” haber,yorum ve Kütahya’nın sorunları ve çözüm önerileri programını Nuri Sarıışık’la birlikte hazırlayıp sunmuştur. Yine Araştırmacı-Yazar Mehmet Dumlu ile 10 yıl süre ile “Kütahya’nın yetiştirdiği şairler, Edebiyatcılar ve devlet adamlarının” hayatlarını inceleyen ve kamuoyunda büyük beğeni ve takdir toplayan programlar hazırlayıp sunmuştur.

 

Tunçoğlu; “ varlıkları ile onur duyuyorum” dediği; e.öğretmen ve editör Zeliha Tunçoğlu ile  evli olup; Emre ve Burak isimli iki oğlu, gelini Feyza Tunçoğlu,Yağmur ve Irmak isimlerinde iki torunu bulunmaktadır.

 

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: İHSAN, TUNÇOĞLU, ÖZGEÇMİŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir