Haber Detayı
16 Mart 2020 - Pazartesi 02:53 Bu haber 3207 kez okundu
 
Kaybolan Bir Devrim Daha
Her geçen gün biraz daha büyüyen www.Haber274.net ailemize vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ederiz. Ülkemiz ve şehrimizin gündemini yakından ilgilendiren tüm olayları paylaştığımız bu İnternet sayfamızda şimdi unutulan bir gerçeğin detaylarını sizlerle paylaşmak istedik.
KÜLTÜR Haberi
Kaybolan Bir Devrim Daha

Kaybolan Bir Devrim Daha

 

 

                Her geçen gün biraz daha büyüyen www.Haber274.net ailemize vermiş olduğunuz desteklerden dolayı teşekkür ederiz. Ülkemiz ve şehrimizin gündemini yakından ilgilendiren tüm olayları paylaştığımız bu internet sayfamızda şimdi unutulan bir gerçeğin detaylarını sizlerle paylaşmak istedik.

 

www.turkbilimi.com adında ülkemiz tarihi ve bu tarihi süreçte yapılan çalışmaların kaleme alınan internet sayfasından bir haberi sizlere sunuyoruz. Devrim otomobillerinin birçok şeyi başarmış olmasına rağmen bir türlü üretilememesi gibi birçok durumun daha olduğunu hatırlatmak istedik. Örneğin TCDD’nin lokomotif ihtiyacının giderilmesi için üretilen Karakurt-Bozkurt trenlerinden kaç kişinin haberi var. Devrin en üst teknolojileri ile yarışan bu trenlerin üretimlerinin birden durması ve sebepsiz yere faaliyetlerine son verilmesi de ayrı bir merak konusu. Şimdi sizlere bu tarihi olayın kaleme alındığı haber ile baş başa bırakıyoruz.    

 

“Adını; Türk Ocaklarından, bilimsel çalışmalarını; Osmanlı-Alman ortak bilimsel çalışmalarından başlatan bir tarih…1912

 

Kurt tamgalı çalışmalar;  Osmanlıda Türklük ve Milliyet inancıyla yeni bir güç oluşturup “Türkiye Cumhuriyeti’nin oluşumunu simgeleyen kurttun tarihi. Almanya’nın ortaklığıyla “demiryollarında başlayan makina sanayisi” demiryolu raylarından. Tamamı yerli tren ve otomobil üretebilen bir Türk Milli Devlet gücünün oluşumu sağlanmıştır. Karakurt-Bozkurt trenleri ve Devrim otomobili tamamen yerli üretilen teknoloji ve sanayi makine ürünleridir. “Bütün mühendisleri, işçileri ve üretim tesisleri tamamen Türk’tür.”

 

“Dünyanın ileri teknolojilerinin yanında daha emekliyen bir teknoloji olsalar da devamında çok daha verimli makinelerin üretilebileceğinin en önemli çalışmalarıdır. Trenlerden Karakurt’un çalışmaları 1958 de Sivas demiryolu fabrikalarında başlamış, Bozkurt’un yapımı 1959 da Eskişehir demiryolu fabrikalarında başlanmıştı. Devrim otosunun yapımı “Eskişehir demiryolu fabrikalarında” ihtilal sonrası devrim ismi ile 1961 de başlamıştır.  Her üç üretim 1961 de bitirilmiştir.

 

Her üç araçta çalışır durumdadır. Üretim yılları itibarı ile çok düşündürücü bir özelliğe sahiptirler, çünkü bütün bu “Milli makine çalışmaları” zamanında Türkiye’de askeri ihtilal yapılmış, Türkiye Cumhuriyetinde yönetim darbe ile değiştirilmiştir. Üretilen trenler 25 yıl çalıştırılmak için üretilmiş, fakat on beş yıl çalıştırıldıktan sonra durdurulmuştur. Üretilen otoların akıbeti ise çok daha düşündürücüdür. Çünkü otomobil “Bayram kutlamaları” için günün Cumhur Başkanı Cemal Gürsel tarafından deneme çalışmalarında yakıtı biterek durmuş ve kutlama sırasında çok önemli tenkitlerin oluşmasına sebep oluşmuştur. Daha önemlisi; bu çalışmaların övülerek desteklenmesi yerine “günün basın teşkilatınca ihanet yazıları ile tenkitler oluşturulmuş ve halkın gözünden düşürme çalışmaları yapılmış, başarılıda olunmuştur”. Halkın ümitleri kırılmıştır. Devamında aracın motorunda geliştirme çalışmaları yapılmış, fakat halka sunulamamış ve üretim durdurulmuştur.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE TARİHTEN ÖNEMLİ BİR SAYFA

 

16 Haziran 1961 günü Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Dairelerinin yönetici ve mühendislerinden 20 kadarı Ankara’ da bir toplantıya çağrıldılar. Toplantıya başkanlık eden Genel Müdür Yardımcısı Emin Bozoğlu, Ulaştırma Bakanlığından alınan bir yazıyı okudu. Yazıda “ Ordunun Cadde binek ihtiyacını karşılayacak bir otomobil tipinin geliştirilmesi” görevinin TCDD İşletmesine verildiği ve bu amaçla 1.400.000.-TL ödenek ayrıldığı belirtiliyordu. Verilen temrin 29 Ekim 1961, yani tanınan süre 4.5 aydı. Bu süre içinde bu çapta bir geliştirme çalışması yapılabilir miydi? Bırakınız geliştirmeyi, hiçten yola çıkarak, çalışabilecek bir otomobil yapılabilir, böyle bir mucize gerçekleştirilebilir miydi? Toplantıda söz alanların çoğu böyle bir projede seve seve çalışmaya hazır olduklarını, fakat böylesine kısa bir sürede sonuç alınabileceğini sanmadıklarını dile getirmeye çalışmış, bir kısmı da “ hayır “ demişlerdi.

 

Tüm ülkede ise üniversitesinden, basınına, bir avuç sanayicisinden, politikacısına, sesini duyurabilen herkes Türkiye’de ne otomobil, ne de motor yapılabileceğine inanıyor, özel sohbetlerde, röportajlarda, hatta film gösterili konferanslarda bu görüş vurgulanıyordu. Fakat bu inanılmaz şey gerçekleşiyor ve 29 Ekim 1961 sabahı Türkiye’ de yapılan bir otomobil, kaportası pürüzsüz olmasa da, kendi tekerlekleri üzerinde ve yine Türkiye’ de yapılan kendi motorunun gücüyle Büyük Millet Meclisi binasının önüne götürülerek Cumhurbaşkanı Cemal GÜRSEL Paşa’ ya sunulabiliyor, bir ikincisi Paşa’yı Anıtkabir’ e götürüyor, sonra da Hipodrom’daki geçit resmine katılıyordu.” Burada görülen en önemli kusur, imalat için verilen süre ve ilk defa yapılan bir üretimin acil ve acele yapılmasıdır. Dünyanın hiçbir teknik çalışmaları kusursuz üretimler yaparak başlamaz. Muhakkak bir kısım çalışmalarla geliştirilir. Hatta teknoloji çalışmaları sürekli araştırma-geliştirme çalışmaları gerektiren çalışmalardır. Büyük teknoloji ülkelerinde, devletler “sürekli bilimsel çalışmaları her şekilde desteklerler”, “sürekli desteklenmeyen bilim kör kalır, ileri gidemez”. Hatta dünyanın “en büyük bilimsel çalışmaları askeri çalışmalardır”, “büyük dünya devletleri teknoloji sanayicilerinin çalışmalarında en büyük destekçidir”. Halkın dilinde KURTALAN EKSPRES; Barış Manço’nun 1972 yılında kurduğu ve vefatına kadar birlikte çalıştığı grubudur. Grup ismini; Haydarpaşa – Kurtalan hattında çalışan Kurtalan Ekspresi’nden almıştır. Kurtalan; Türkiye’nin Güney Doğu Anadolu bölgesinde kalan Siirt ilinin bir ilçesidir.”

Kaynak: Editör: Özkan ERVÜZ
Etiketler: Kaybolan, Bir, Devrim, Daha, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir