Haber Detayı
02 Kasım 2020 - Pazartesi 15:31 Bu haber 1761 kez okundu
 
KÜTAHYA BELEDİYESİNDEN BİR YENİLİK KÜTAHYA’DA 2021’DE AKILLI KENT UYGULAMASI BAŞLIYOR
KÜTAHYA BELEDİYESİNDEN BİR YENİLİK KÜTAHYA’DA 2021’DE AKILLI KENT UYGULAMASI BAŞLIYOR
KÜTAHYA Haberi
KÜTAHYA BELEDİYESİNDEN BİR YENİLİK KÜTAHYA’DA 2021’DE AKILLI KENT UYGULAMASI BAŞLIYOR

KÜTAHYA BELEDİYESİNDEN BİR YENİLİK
KÜTAHYA’DA 2021’DE AKILLI KENT UYGULAMASI BAŞLIYOR


       İHSAN  TUNÇOĞLU  SABAH    KÜTAHYA


Kütahya’da 2021 yılında akıllı kent uygulaması başlıyor
Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK’ın  konuya ilişkin açıklamasında şu görüşlere yer verildi: “vizyon projelerimiz  arasında yer alan Akıllı Kent Projesini  2021 yılında hizmete sunuyoruz.Su aboneliğinden, çöp toplanması,Halk Otobüsler ve ikamet kart uygulamasına kadar birçok çalışmanın akıllı kent sistemiyle entegre edilecek”
Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK yaptığı açıklamada 2021 yılında hizmete girecek olan akıllı kent uygulamaları hakkında sözlerine devamla: “Akıllı şehir uygulamaları kapsamında başta ulaşım sisteminden başlamak üzere akıllı kent uygulamalarını 2021 yılında tanıştıracağız. Şuanda Kütahya Belediyesi denetimli özel halk otobüslerimizin 10 yıl önceki ihale yöntemi ile üzerlerine takılan cihazlarla ücret toplama sistemi çalışıyor.

 

2020 Nisan ayında dolmuştu bu. Fakat pandemi süreci nedeniyle yenileyememiştik. Yılbaşına kadar uzatma süresi olan bu geçiş döneminde akıllı sistemlerle uyumlu bir ücret toplama, akıllı kavşak, otobüs işletmeciliği hepsi entegre edilmiş bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Şuanda konu ile ilgili olarak iki firma konu ile ciddi anlamda ilgileniyor. Teklifler sunulduktan sonra ihale yöntemi ile yeni sistemi şehrimize kazandıracağız. Yeni sistemlerin özelliği şudur; her türlü kişisel veriler gizlilik kuralları çerçevesinde belediyemizde kalmak üzere kartları yenilecek. Bazılarının kart almasın da gerek yok. Mobil uygulamalarla cep telefonu üzerinden veya bakkaldan aldığı biletin yerine kare kod uygulaması ile doğrudan bulunduğu yerden biletini alıp otobüste kullanabilecek. Kredi kartını direk kullanabilecek. Kimlik kartını direk kullanabilecek. Dolayısı ile değişik yöntemlerle vatandaşlarımız biletim yoktu, otobüse bilemedim gibi mazeretleri geride bırakarak çok modern Kütahya’mıza yakışan Türkiye’nin en ileri yöntemlerinden birisini Kütahya’ya kazandıracağız.

 

HES kodu uygulaması buraya entegre edilecek. Otobüs hangi saatte gelmesi gerekiyorsa o saate gelip gelmediği direk kontrol edilecek. Örneğin durağa beş dakika geç gelmiş bir otobüs var ise anında tespit edilip gereken cezası ne ise uyarılabilecek. Kütahya 2021 yılında çok yeni bir akıllı kent uygulaması örnekleri ile tanışmış olacağız. Hem devletin aldığı yeni kararlar kapsamında entegre olacak hem de bugüne kadar özleyip te şehrimize getiremediğimiz uygulamaları şehrimize kazandıracağız” dedi.

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: KÜTAHYA, BELEDİYESİNDEN, BİR, YENİLİK, KÜTAHYA’DA, 2021’DE, AKILLI, KENT, UYGULAMASI, BAŞLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir