Haber Detayı
10 Temmuz 2018 - Salı 11:18 Bu haber 16174 kez okundu
 
Kütahya'da Üreticiyi, Vişne de Üzdü
Kütahya'da Üreticiyi, Vişne de Üzdü
EKONOMİ Haberi
Kütahya'da Üreticiyi, Vişne de Üzdü

Kütahya'da Üreticiyi, Vişne de Üzdü

 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği, Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) üyesi meyve suyu firmaları ile anlaşma yaparak Kütahya’nın tamamında vişne alımlarına başladı.

 

Dünya’nın vişne merkezi olarak bilinen Kütahya’da vişne üreticileri sadece işçilik fiyatına ürettikleri vişneyi Tarım Kredi kooperatifleri Bölge Birliğinin belirlediği kantarlara teslim ediyor.

 

Kütahya genelinde vişnenin yaklaşık 35 bin ton Pazarlar’da ise 15 bin ton rekoltenin beklendiği sezonda vişne fiyatları üreticiyi üzdü. Pazarlar İlçesinde Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge birliği tarafından 1 lira 60 kuruştan alımları başlanırken; vişnenin kilosu 1 lira 50 kuruşa düşürüldü.

 

Pazarlar Ziraat Odası Başkanı Yusuf Ertaş, üreticinin bir yıl boyunca çocuğu gibi bakıp büyüttüğü ve ileriye dönük hesaplar yaptığı kirazdan sonra vişnenin de fiyatıyla üreticisini üzdüğünü söyledi. Emsallerine göre üstün özellikleri sayesinde Pazarlar vişnesinin kilosunun en az 3 veya 4 Lira’yı hak ettiğini belirten Ertaş, üreticilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Editör: Hüseyin SAVRAN
Etiketler: Kütahya'da, Üreticiyi,, Vişne, de, Üzdü,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir