Haber Detayı
01 Ağustos 2018 - Çarşamba 11:53 Bu haber 6682 kez okundu
 
KÜTAHYA EKONOMİSİ 9 MİLYON DOLAR FAZLA VERDİ
KÜTAHYA EKONOMİSİ 9 MİLYON DOLAR FAZLA VERDİ
EKONOMİ Haberi
KÜTAHYA EKONOMİSİ 9 MİLYON DOLAR FAZLA VERDİ

KÜTAHYA EKONOMİSİ 9 MİLYON DOLAR FAZLA VERDİ

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Haziran ayı dış ticaret istatistiklerini açıkladı. İhracat ve ithalat rakamlarını açıklayan TÜİK’in verilerine göre Kütahya, Türkiye’nin en önemli ekonomik sorunlarından biri olan cari açık vermeyen 55 il arasındaki yerini aldı.

Kütahya, Haziran ayında 17 milyon 757 bin dolar ihracat yaparken, 8 milyon 564 bin dolar da ithalat gerçekleştirdi. Kütahya ekonomisi bu verilere göre, 9 milyon 193 bin dolar fazla verdi. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ihracatını yüzde 5,3 artırmayı başaran Kütahya, ithalatını ise yüzde 51,7 oranında azalttı. Kütahya geçtiğimiz yıl Haziran ayında, yurt dışına 16 milyon 870 bin dolarlık ürün satarken, 17 milyon 743 bin dolarlık ürün ithal etmişti.

Haziran ayında Türk Lirası bazında yaklaşık 46 milyon liralık dış ticaret fazlası veren Kütahya, Türkiye’de dış ticaret fazlası veren 55 il arasından 23’üncü sırada yer aldı. Ege Bölgesinde ise, bazı illerde hem ihracat hem de ithalat rakamları geçen yılın aynı dönemine göre azalış gösterirken, Kütahya’nın ithalat rakamı ciddi ölçüde düştü. Kütahya Ege Bölgesinde dış ticaret fazlası veren 5 il arasında 5’inci sırada kendine yer buldu. Manisa, İzmir ve Uşak ise dış ticaret açığı verdi.

Kaynak: Editör: Sabri ASLAN
Etiketler: KÜTAHYA, EKONOMİSİ, 9, MİLYON, DOLAR, FAZLA, VERDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir