Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 03:54 Bu haber 3109 kez okundu
 
Kütahya Hak Ettiği Tüm Yatırımları Alacak
Her hafta Kütahya’mızın siyasi ve sivil toplum kuruluşlarından önemli isimlerin mikrofon başına geçtiği Gündem Özel programında bu hafta AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun konuk oldu. Vatandaşlarımızdan gelen soruları yanıtlayan Başkan Ceyhun önümüzdeki günlerde Kütahya’nın ciddi yatırım hamleleri ile gelişeceğinin altını çizdi.
SİYASET Haberi
Kütahya Hak Ettiği Tüm Yatırımları Alacak

Kütahya Hak Ettiği Tüm Yatırımları Alacak

 

 

Her hafta Kütahya’mızın siyasi ve sivil toplum kuruluşlarından önemli isimlerin mikrofon başına geçtiği Gündem Özel programında bu hafta AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun konuk oldu. Vatandaşlarımızdan gelen soruları yanıtlayan Başkan Ceyhun önümüzdeki günlerde Kütahya’nın ciddi yatırım hamleleri ile gelişeceğinin altını çizdi.

 

 

Radyo Enerjide Hakan Demirtaş tarafından hazırlanan ve gazeteci Özkan Ervüz’ün de konuk olarak hazır bulunduğu programa bu hafta AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun konuk oldu. Son zamanlarda birçok yatırımdan dolayı eleştirilere maruz kalan Ak Partinin bu yorumlara yaklaşımı ve hazırladıkları programları dile getiren Başkan Ceyhun’a programda yöneltilen sorular ve başkanın yanıtlarını eksiksiz tam metin olarak www.haber274.net takipçilerine hazırladık. İşte programda yayınlanan sorular ve yanıtları;

 

 

Gündem Özel: Koronavirüsün Kütahya’da ki durumu nasıl. Sizlere gelen bir bilgi var mı?

 

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Tüm dünyayı saran ve ülkemizin de ciddi bir karşı planları ile direndiği bir konudan bahsediyoruz. Doktorlardan ve konunun uzmanlarından aldığımız bilgiler ortada. Parti olarak bu konu da diğer konular gibi son derece şeffaf davranıyoruz. Şuana kadar Kütahya’mızda karşılaştığımız bir vaka yok. Şüphesi olan ve test aşamasında olan hastalarımız var. Bu virüsten korunmak son derece kolay. Toplu alanlarda durmamak ve el temizliğine dikkat etmek bile bu virüsten korunmak için son derce yeterli. Biz Kütahya’da bu virüse karşı her türlü önlemlerimizi aldık. Vatandaşlarımız lütfen panik olmasınlar. Benim kendilerinden tek isteğim, düğün nişan ve gezek tabir ettiğimiz toplantılara ve buluşmalara bu sürede ara verilsin. Tamamen temas ile geçen bir virüsten bahsediyoruz. Kronik hastalıkları olan ve yaşlı inşalarımızda son derece yıkıcı etkileri olan bir virüs tüm dünyayı kasıp kavururken bizim gündelik yaşantımıza hiçbir şey olmamış gibi davranmamız tabi ki olamaz. Sağlık kurumlarımız olarak olası bir vakaya karşı hazırız. İnşallah testlere gönderilen hastalarımızdan olumsuz sonuçlar gelmez ve başta Kütahya’mız olmak üzere ülkemizde bu salgını en az zararla geride bırakırız. Devletimizin bu konuda ne kadar hassas olduğunu vatandaşlarımızda biliyorlar. Her gelişmeyi özellikle Bakanımız kendi açıklıyor.

 

 

 Gündem Özel: Koronavirüs ile ilgili olarak her hangi bir karantina merkezi belirlendi mi?

 

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Biraz önce de belirttiğim gibi risk altında olan ama henüz virüsün bulaştığına dair netlik kazanmayan hastalarımız var. Her ne olursa olsun bizler hazırlıklarımız yaptık. Sadece tüm vatandaşlarımıza bir daha belirtmek istediğim bir konu var. Lütfen bire bir temastan kaçınalım. Evimizden acil olmadığı sürece dışarı çıkmayalım. Bir diğer konu ise vatandaşlarımızdan en büyük ricam bu. Kronik ve acil olmayan ağrılar hariç lütfen hastanelerimize gitmeyelim. Hastaneler deki yoğunluğu arttırmayalım. Çünkü şuan orada bulunan ortam daha tehlikeli bir ortam. Bir de bu aslı astarı olmayan paylaşımlar var. Hastane de bir katın boşaltıldığı. Marketlerin kapanacağı. Böyle bir durum söz konusu değil. Bu paylaşımları yapanlar emniyet birimlerince tespit edildiğinde kendileri de bu evrakları ciddi olduğunu sandığından paylaştığını söylüyorlar. Bu tarz gerçeklikten uzak olan paylaşımlar ve evraklar inanın virüsten çok daha tehlikeli. Lütfen bu paylaşımlara inanmayalım ve sadece resmi mercilerden yapılan duyuru ve bilgilendirmeleri ciddiye alalım.

 

 

Gündem Özel: 600 Yataklı hastanede son durum nedir. Yapımının durduğuna dair söylentiler ne derece doğru?

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Şuana kadar hastanede ki inşaat çalışmalarının durumu herkesin dikkatini çekiyor. Sürekli olarak bu konu hakkında detaylı bilgileri alıyoruz. Müteahhit firma ile Ankara’da da görüşmelerimiz oldu. Mart ayının sonrasına doğru diye bir tarih verilmişti. Bizler bu tarihi daha erkene çekmeye çalıştık ama bu virüs olayı maalesef bu durumu da yakından etkiledi. Ciddi bir işçi sayısı olacağı için burada da işlerin şuan için bu virüs sebebi ile bir az aksadığını biliyoruz. Her hangi bir problem söz konusu değil. Güriş firması bu işi bitirecek. Bu yılın sonuna doğru Yoncalı ‘daki hastanemizin de bitmesi söz konusu. Bilindiği üzere Yoncalı’da da 100 yataklı bir Fizik Tedavi Hastanesi yapılıyor. Önümüzdeki yılın sonların a doğru da bu büyük hastanemizin inşallah faaliyete geçmesini bekliyoruz. Fakat herkesin de bildiği gibi İdlib’de şuan da bir savaş durumu var. Henüz bu durum netlik kazanmamışken salgın ile tüm dünya gibi ülkemizde sarsıldı. Maalesef birçok olumsuzluğun yaşandığı bir yıl geçiyoruz.

 

Gündem Özel: 600 Yataklı hastane neden şu anki yerine yapılıyor. Siz o dönemde İl Başkanı olsaydınız yer olarak neresinin olması yönünde görüş bildirirdiniz?

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Bu konunun gündem de olduğunda ben Merkez İlçe Başkanı olarak görevli idim. Benim şahsi görüşüm ise hastanenin Hacı Azizler mevkiisin de yapılması idi. Orada zemin çalışması ve benzeri adımlar tamamlanmış tamamen inşaata hazır halde idi. O süreçte neden olduğunu bilemediği yetkililer ile bazı sıkıntılar oluştu. O dönem Hacı Azizler mevkisine karşı çıkılmasının da mutlaka haklı sebepleri vardır. Uydu kent projesinin planlandığı bir dönemde oluşan bir olay bu. Amaç Kütahya merkez de yaşanan trafik sıkışmasını engellemekti. Biz her iki alana yapılamasına karşı çıkılan hastane için orta yolu bulmak adına Dumlupınar Üniversitesinin giriş kapısının karşısında bulunan ve hazine malı olan arsayı örnek gösterdik. Ara formül olarak orayı da ciddi anlamda düşündük. Anayol üzerinde olması ve yer olarak en büyük ilçemiz olan Tavşanlı’ya da yakın olması son derece cazipti. Bu konuların yaşandığı süreçte dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’da geldiğinde kendisine üzerinde konuşulan üç yeri de gösterdik. Sonra da şu anki yapılan yere gittik. Mevcut Jandarmanın olduğu alan gerçekten son derece büyük ve elverişli bir alan. Hastane işlemlerine başlandığında Şehir Hastaneleri konusu henüz gündem de yoktu. Mevcut hastanenin de orada olması sebebiyle ortak bir alan olarak kullanılır ve eski hastanede atıl durumda kalmaması konusunda kendisi de fikir belirtti. Bu konuşmalar 2014 yılında olan konuşmalar. Üzerinden bir hayli zaman geçti. Hemen yapılabilirdi belki ama bahsettiğimiz arazi jandarmanın elinde idi. Jandarma tarafından TOKİ’ye devredilmişti. Arazinin tekrar Sağlık Bakanlığına devri gibi evrak işlerinin uzaması da maalesef sürecin buralara gelmesinde önemli bir etken oldu. İşin en sonunda ben kendi düşüncemi söylemek istiyorum. Geçen zamana bakarak ahlar vahlar demenin bir anlamı yok. Her şeyi zamanında değerlendirmek lazım. Bu konuların olduğu zamanki durumların neyi nasıl gerektirdiğini ele alıp yorum yapmak lazım. Şu anki en büyük amacım hastanenin bir an önce bitirilerek faaliyete alınması.

 

Gündem Özel: Hacı Azizler mevkisine bir Devlet Hastanesi yapılması sizce olabilir mi?

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Kriterler artık çok değişti. Devlet hastanesinin yapılma şartları var. Örneğin 750 bin nüfusa sahip olmak. Böyle bir durum oluşacak olursa inanın bana ilk takipçisi olacak olan benim. Şuan itibari ile orası ile ilgili olarak bir plan ve proje yok. İleri zamanlarda bu kriterler değişirse o zaman gerekli adımlar mutlaka atılacaktır.

 

Gündem Özel: Stat konusunda gelinen süreç nedir. Siz o dönemde İl Başkanı olsaydınız Dumlupınar Stadının yıkılmasına nasıl tepki gösterirdiniz.

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: O zaman ki şartlar ile şimdiki şartları aynı tutamayız. Uzaktan bakıldığı zaman bir stadın deprem açısından nasıl bir tehlikesi olabilir acaba diye bakılıyor olabilir. Yıkımın olacağı zaman o arazinin Millet Bahçesi gibi bir duruma katılması söz konusu idi. O dönemde Millet Bahçeleri yoğun olarak konuşulan bir konu idi. Plan ve programda o anlamda yapılmıştı. Planlanan arazideki tüm yapılar da deprem testine gidildi. Malum olarak yılların stadyumundan bahsediyoruz. Stadımız depreme dayanıksız çıktı. Testten olumlu sonuç alınamayan yerlerin bildiğim kadarıyla 4 ay içerisinde işleme tabi tutulması lazım. Açık tribünlerden belki bir durum olmaz ama özellikle kapalı tribünde olabilecek bir deprem ciddi sonuçlar doğulabilirdi. Alternatif olarak 15 bin kişilik stadyumun yatırım planları dahiline alınması ve bildirilmesi heyecan oluşturması gayet normal. Maalesef ekonomik yaptırımların açıklanması nedeniyle şimdiye kadar bitmesi planlanan stadyumumuz da maalesef böyle bir gecikme yaşandı. Yatırım planlarının içerisine alınması ve de takvimin normal işleyeceğine dair beklentiler sebebi ile de dönemin yöneticileri tarafından bu konu basın ve reklam konusu ile duyuruldu. Fakat o dönemin ardından yaşanan ekonomik durumlar neticesinde biraz önce de dediğim gibi yatırımların bazıları askıya alındı. Bunu her yerde söylüyorum. Hızlı tren olsun hastane projesi olsun maalesef yapımında ve etüt çalışmasında bazı yavaşlamalar söz konusu oldu. Malum deprem gerçeği ile yaşıyoruz ve şuan da ordumuz İdlib’de bir savaşta. Bunun hemen arkasından Koronovirüs olayları patlak verdi. Sadece bu virüse karşı alınan tedbirler ciddi maliyet içeriyor. Uzun zamandır devlet olarak oh diyebileceğimiz bir zaman dilimi olmadı. Depremler ve benzeri her durumda devletimiz oraya hemen dahil oldu ve vatandaşlarımızın yaralarını sardı. Bunlar inanın bana çok ciddi maliyetler. Eleştiri yapılırken lütfen bunların da dikkate alınmasını isterim. Kütahya’mız ciddi bir stadı gerçekten hak ediyor. Bunu gerçekten tüm kalbimle söylüyorum. Ülkemizin başındaki sıkıntıların azalması ile gerçekten takip edeceğim ve yoğun mesai harcayacağım konuların başında statta geliyor.

 

Mevcut olarak yapılan ve stat eksiğinin bir an önce giderilmesi anlamında portatif olarak adlandırılan ama daha kapsamlı olan bir tribün işine giriştik. İlk etapta 3100 kişi olarak planlana but tribünün kale arkasına 500 kişi alacak bir misafir takım tribünü de ilave ettik. 15 bin kişilik bir stadyum yapılsa dahi şuan yapılan tribünler bizim elimizde duracak olan bir nimet. Etrafının komple kapatılması söz konusu. Tamamen bir stat havasına bürünecek. Profesyonel liglerin kriterlerine uygun bir proje olarak başlatıldı ve aynen de devam ediyor.

 

Gündem Özel: Yeni valilik binasının yeri ve çok büyük olduğuna yönelik yorumlarınız olmuştu. Şu anki düşünceleriniz nelerdir. 

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Valilik binasının gündemde olduğu süreçlerde benim en fazla itiraz ettiğim konuların başında geliyordu. Bizim aklımızda Vazonun olduğu alanın Kütahya Meydanı olarak hazırlanan bir projenin taraftarı idik. Valilik binasının yıkılması ve arkasındaki Atatürk İlkokulunun arazisinin meydan olarak katılacağı bu alana hiçbir bina yapmadan tamamen yeşil alan ya da yer altı çarşısı, otopark gibi alanların yapılmasını düşünmüştük. Bizim bu planlarımızın olduğu süreçte burada bir Valilik binası yapılacağı haberini aldık. Buna karşılık olarak buraya tek katlı sembolik anlamda meydanın ferahlığını bozmayacak bir binanın olabileceğini belirtmiştik. Sadece tören ve Sayın Valimizin protokol karşılamalarında kullanacağı çok fazla yer kaplamayan bir binanın olabileceğini belirtmiştik. O zaman ki yetkilerimiz kısıtlı idi. Proje aşaması da başlamıştı. Ya da gündemde olan adliyenin taşınması konusu da değerlendirilebilirdi. Eski adliye binasının yani taş binanın Kütahya Valiliği olması gerçekten çok güzel olurdu. İl Özel İdare binası da o anlamda değerlendirilmeli idi. Artık olan oldu. Şu anki binanın yapılmasının ardından önünde boşluk bir alan oluştu. O arazinin en azından yer altı otoparkı olarak kullanılmasının önümüzdeki 20-30 yılı kapsayacak önemli bir proje olacağını düşünüyorum.

 

Gündem Özel: Yatırımların başlamaması ya da sonlandırılamaması ile ilgili olarak AK Parti İl Teşkilatının ve Ak Partili Milletvekillerinin Ankara’da ağırlığını koyamaması yorumları var. Devlet Planlama Teşkilatında gerekli Baskı oluşturulamıyor mu?

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Ben bu yorumlara katılmıyorum. Elimizden gelen bütün çabaları sarf ediyoruz. Her Ankara ziyaretimizde en az iki üç bakanlığa uğruyor ve Kütahya’daki durumları bildiriyor, ufak tefek bütün aksaklıkları orada ziyaretimiz aşamasında çözüyoruz. Şu anki vekillerimiz inanılmaz bir efor harcıyorlar. Örneğin Zafer OSB’ye 124 milyon TL’lik bir alt yapı kaynağı getirildi. Yol yapım çalışmaları devam ediyor. Elektrik ve dal gaz çalışmalarında 10 milyon TL’lik bir kaynak takviye edildi. Bu OSB’mizin eksiksiz ilerlemesini istiyoruz. Yatırımcıların gelmelerinin ardından her hangi bir çalışma yapmak istemiyoruz. Tamamen yatırımcıya hazır bir arazi oluşturulmasını istiyoruz. Çalışmalarımız da bu yönde. Bakın ilçeler dahil Kütahya’da 222 sıfırdan okul yapıldı. 222 rakamı basit bir rakam değil. Bir okulun maliyeti ortalama 10 milyon TL. Deprem kuşağında olan bir ülkeyiz. Kütahya’mızda bu kuşağın merkezinde. Önceliği Ak Parti olarak okullarımıza verdik. Evlatlarımız her şeyden önce gelir bizim için. Vekillerimiz ile gerçekten son derece uyumlu bir çalışmamız var. Her çalışmayı direk olarak paylaşamıyoruz ama ciddi çalışmalar ve projeler üzerinde duruyoruz. Pasif bir durumda olduğumuza inanmıyorum. Ne şimdiki dönem de ne de öncesindeki dönemde. Maalesef Kütahya içerisinde yaşanan bazı iç çatışmaların işlerin yavaşlamasına sebep olmuş olabilir ama bu eksikleri en kısa sürede kapatmak için elimizden geleni yaptığımızı herkesin bilmesini isterim. Geçmişe ağıtlar yakmak ya da o konularda takılı kalmamak lazım. Olumsuzlarından tabi ki de ders alacağız.

 

Gündem Özel: Cezaevi ve Adliye Binası ile ilgili son durum nedir.

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Cezaevinin inşaat sürecinin sona erdiğini ve son detayların tamamlandığını biliyorum. Adalet Bakanlığı tarafından da personel durumunun tamamlanma sürecinde olduğu bilgisi verildi. Mevcut cezaevinin olduğu alan yapılan protokol ile belediyeye devredilmişti. Sera AVM arkasında belediyeye ait olan bir arazi adliye binası yapılması için verilerek böyle bir takas gerçekleşmişti. Yeni adliye binasının yeri hazır. Yapılacak bina ile ilgili olarak bir süreç yaşanıyor. Adliye binasının son durumu ile ilgili henüz net bir bilgi veremem.

 

Gündem Özel: Yoncalı’da Dübecikler Hamamının atıl bir halde olduğu soruları geliyor.

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Dübecikler hamamının ihalesi tamamlandı. Bir vatandaşımız orayı yap işlet devret şekli ile orayı 16 yıllığına aldı. Fakat koronavirüs konusu hamam ve benzeri işletmeleri de son derece yakından ilgilendiriyor. Yatırımcı kardeşimizde şuan bir bekleme sürecinde çünkü kendisi de ciddi bir yatırım yapacağı için önünü görmek istiyor. Bu durumda bu salgın olayından dolayı yatırımcıya ek bir süre verile bilinir. Bu sağlık sorunlarının ortadan kalkması ile çalışmalar muhtemelen yeniden başlayacaktır. Tarihi hamamda aynı doğrultu da devam ediyor.

 

Gündem Özel: İl Özel İdaredeki işçi alımları ilgili yorumlar var. Örneğin torpil olmaması konusunda çok ciddi yorumlar var.

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Her şeyden önce liyakat çok önemli. İşçi alımlarında belirtilen kriterler doğrultusunda tarafsız bir alım yapılacaktır. Bu alımlar da öncelik olarak birden fazla işte kullanılabilecek personel dikkate alınacaktır. Başvurulan alanlara göre başvuran kişilerin uzmanlık sınavlarına sokulacaklar. Bu sınavdan geçenler içerisinde ihtiyaçlık durumuna göre alımlar yapılacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. 

 

Gündem Özel: Kadın doğum ve çocuk hastanesi düşünülüyor mu?

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Bizim gündemlerimiz içerisinde olan bir durum bu. Bazı illerde bu hastanelerden var. Biz bu konu ile ilgili olarak küçük bir çalışma yapmıştık. Sonuçlanmasını bekliyoruz.

 

Gündem Özel: Hızlı Tren projesinde son durum nedir.

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Kütahya’nın sorunlarını alt alta koysanız on taneden fazla değildir. Beklentilerin yüksek olmasını da son derece anlayışla ile karşılıyorum. Hızlı tren projesini İl Teşkilatı olarak sürekli dile getirdiğimiz dönemlerde bu proje son derece hızlı olarak işleyen bir proje idi. Bu yatırımların arasında Kütahya’nın da kendisine düşen pastadan payı alması için girişimlerde bulunduk. İstanbul-Eskişehir- Antalya hattı üzerinde son derece kritik bir noktada bulunuyoruz. Bakanımız bir çok platformda bu hattın etüt çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Ülke ekonomisin ortada olduğu bir dönemde şuan da bu hat çalışmaları geçici süreliğine askıya alındı. Şuan da bu çalışmaların yavaş yavaş hızlandırılmasını bekliyoruz. Kütahya’nın geleceğine büyük katkı sağlayacağını planlıyoruz. Balıkesir yolunun çalışmalarına da son derece ilgi gösteriyoruz.

 

Gündem Özel: MHP İl Başkanı Ferhan Yıldırım’ın düzenlemiş olduğu basın açıklamasını ve yapmış olduğu yorumları nasıl buluyorsunuz.

 

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun: Biz MHP’li kardeşlerimizin yapmış olduğu her hangi bir olumlu yada olumsuz yorumlara her hangi bir tepki vermiyoruz. Sebebi ise biz Cumhur İttifakını gerçekten çok önemsiyoruz. Türkiye’nin bekasını yakından ilgilendiren bu ittifakın Kütahya’dan çıkacak bir gerginlik ile zarar görmemesi tek arzumuz. MHP kanadına bu konulara uygun olarak mutlaka kendi bakış açıları vardır. Bunu dile getirmeleri son derece normal ama ben bu ittifakın yara almasını istemem ve bu açıklamaların her hangi bir gerginliğe yol vermesini de istemem. Biz ittifakın her zaman olumlu tarafında olmaya özen gösteriyoruz.   

 

Son olarak buradan 18 Mart Çanakkale Şehitlerimizi de anmak istiyorum. Rabbim onların şehadetlerini kabul eder inşallah. Her şeye rağmen ülkemizde bir huzur durumu var. Bu topraklarda özgür olarak geçirdiğimiz her gün için kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Özkan ERVÜZ
Etiketler: Kütahya, Hak, Ettiği, Tüm, Yatırımları, Alacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir