Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 12:22 Bu haber 6923 kez okundu
 
KÜTAHYA'LI YETENEK KLASİK ARAÇ RESTORASYONU YAPIYOR
KÜTAHYALI YETENEK BURAK KAYA KLASİK ARAÇ RESTORASYONU YAPIYOR
TEKNOLOJİ Haberi
KÜTAHYA'LI YETENEK KLASİK ARAÇ  RESTORASYONU YAPIYOR

KÜTAHYALI YETENEK BURAK KAYA KLASİK ARAÇ RESTORASYONU YAPIYOR

 

 

KÜTAHYA'NIN TAVŞANLI İLÇESİNDE KENDİYE AİT TAMİRANESİNDE ABİSİYLE BİRLİKTE PİYASADA ZOR BULUNAN KLASİK ARAÇLARI RESTORE EDEN BURAK KAYA İLE RÖPORTAJ YAPTIK 

 

 

Klasik araç revizyonu yani restorasyonu fikri nereden çıktı anlatırmısınız ?


-Daha öncede bir çok revizyon işlemi yaptığımızı bizi yakinen takip edenler bilirler Kütahya tavşanlı ilçesinde ikamet etmekteyim bir çok güzelliği burada ekip çalışması ile gün yüzüne çıkarıyoruz tarafımıza  Türkiye'nin bir çok yerinden ilgi ve talep gelmesi bizi mutlu etmektedir ayrıca İtalya basta olmak üzere ispanya ve bir kaç Avrupa ülkesinden de yakinen projelerimizi takip eden kişiler mevcut hatta bazıları ile fikir alışverişi bile yapıyoruz.

  zaten toplamış olduğumuz tüm motosiklet ve araçların orijinal ürünlerini bu Avrupa ülkelerinden getiriyoruz ve yılını ait tüm parçalarını doğru bir şekilde uyguluyoruz.

 

Peki şuan hangi araç üzerine restorasyon yapıyorsunuz ?  

 

 

Aracımız 1979 Fiam Johnny Panther  marka İtalyan komple fiber bir araçtır.


biz bu aracı sans eseri denk geldik hemen size o günü kısaca anlatmam gerekirse bu araç bir evin garajinda yıllardır muhafaza edilmiştir benim bu aracı görmen daha öncede bahsettiğim gibi şans eseridir muhafaza edilen evin önünden geçerken garajin kapısının aralıklı olduğunu ve içerisinde 3 tekerlekli garip birsey olduğunu fark ettim daha sonra müsait bir anda o evi ziyaret ettim orada 78 yaşında bir amca ile garaja doğru giderek tabi benim ısrarlarimla ilgili birisi olduğumu görünce hemen kapıları açtı içeriye girdiğimde  gerçekten sok olmuştum çünkü daha önce hiç görmediğim birseydi. 

tabi ben bunu sonradan yapılan fiberden bir araç sandım  sonra amcaya donup sordum dedim amca bu araç nedir ?

 

oda bana bu 3 tekerlekli komple fiber bir araç tabi Türk değil ya İngiliz ya Fransız dedi daha sonra bende peki bu araç buraya nasıl geldi dedim? oda bana yıllar önce TR de büyük bir deprem olmuşdu  ozamanlar bu araçlar yardim amaçlı tr ye geldi dedi... bende vay be dedim nerden nereye dedim  daha sonra tabi aracı incelemeye başladım  aracın emsali olup olmadigini araştırmam için marka model ibaresi olması gerekiyordu tabi amcamız yaşlı sordum ben anlamam ama bu yabancı bir araba dedi .

 

daha sonra aracın içinde km panelin orada bir yazi gördüm  Johhny Panther yazısı dedim bi yazıp araştıralım hemen yazdığımda karşıma Fiam Johnny Panther cikdi ve görsellerdeki araç ile aynıydı tabi bunu görünce hemen sonradan yapmamı düşüncesi silinmişti çok mutlu olmuştum ve hemen amcaya dönerek amca bunun ismi bu dedim ayrıca İtalyan maliymis dedim yaaa ben sana dedim bak doğru cikdi  demek bunun ismi pantermis dedi ve gülümsedi:) evet araç yıllar geçmesine rağmen kondisyon iyi idi ama fiber olduğu için baya bir isi vardi üzerinde farları yoktu sadece stoplari  direksiyon km paneli camlari  ve koltukları vardi.

 

simdi sıra ise amca bana satarmi düşüncesi geldi hemen kendisine sordum  amca bunu bana satarmsn dedim. Oda yıllardır burada duruyor bende baya bir yaşlandım artık bunu yerinden oynatamıyorum bile dedi ama bunun onun için maneviyat değeri olduğunu belirtti ve buna gerçekten bakabilecek veya değerini bilebilecek birine vereceksen olur dedi... bende tabi dedim ve bunu öyle bir revizyon yapacağım söz senide yanına götüreceğim dedim ve oradan satın aldım  daha sonra aracı almaya gittik dedim amca anahtarı falan varmi bunun?  tabi var dedi anahtari bir getirdi o yıllardaki orijinal anahtarları ve anahtarligi vardı bir nebze daha mutlu olmuştum neyse aracı oradan alıp  hemen çalışmalara başladık kaportacimda aracimizi komple dağıtıp giber tamir işlemleri yapıldı bir çok yeri kırık ve delikler vardı hepsini titizlikle onardik daha sonra komple elektrik tesisatı yapıldı ve boyaciya götürüldü orada 2 ay boyunca işlemler yapıldı çünkü orijinal hatlar bozulmadan bir çalışma olması gerekiyordu bilenler bilir fiber Kupa çok emek isteyen birsey ve işçiliği zordur .

 

tabiki ekip çalışması ve bu işi çok iyi yapabilecek ustalarım olduğu için içim rahattı... hatta buradan sunuda demek isterim bu tarz araçları revizyon yapıp verdiğim kisiler bana sunu soruyordu bu araçları nerede topluyorsun? bende Kütahya tavşanlı dediğimde tavşanlı? dediklerine rast gelir oldum evett tavsanli siz bilmesenizde  kara elmasın leblebinin yiğitlerin olduğu bir yerdir tavşanlı dediğimde vallahi helal olsun dediklerine rast geldim fakat dışarıdan herkes tebrik ederken yetkililerimizn bu revizyon işlerini duymaması beni üzsede insanların tebrik etmesi mutlu ediyordu.

 

bizim amacımız Kütahya tavsanli il ve ilçemizin ismini en iyi şekilde duyurmak ve neden olmasın mantığı ile 
başarının azmin sonucunu göstermekti.

 

 Aracı nasıl topladınız?


aracımizi topladık bir çok parçasını italyadan orijinali ne ise onu alıp getirdik uydurma hiç bir parça takmadik ayrıca bir konudada iddialıyız Fiam Johnny Panther  TR de tekdir hiç bir müzede örneği dahi yoktur  bu aracın  camlarindaki barkod numaralarından direksiyonundan kapi kilit kilit karsiliklari koltuklarındaki deri döşemelerine kadar fabrikasyondur.. en başından da dediğim abim Osman Kaya ile bu işe biz inanıyoruz olaya farklı bakıyoruz ve en basiti biz Kütahyaliyiz  tavsanlidayiz bu memleketten böyle bir işle tanınmak bize gurur veriyor.

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: KÜTAHYA'LI, YETENEK, KLASİK, ARAÇ, , RESTORASYONU, YAPIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir