Haber Detayı
17 Nisan 2018 - Salı 16:39 Bu haber 18100 kez okundu
 
KÜTAHYA'LI ZAHİDE YETİŞ
KÜTAHYA'LI ZAHİDE YETİŞ
YAŞAM Haberi
KÜTAHYA'LI ZAHİDE YETİŞ

KÜTAHYA'LI ZAHİDE YETİŞ

 

 Yaptığı programlarla insanları bilgilendiren, aydınlatan ve aynı zamanda Kütahya'nın güzel ilçesi Şaphaneden olan Zahide Yetiş’i program yaptığı stüdyoda ziyaret ettik ve kısa bir röportaj yaptık.

 

 Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

 

Kütahya'nın İlçesi Şaphane’de büyüyen, Şaphane’nin kekiğini, kirazını yiyen bol bol şükreden, annesine babasına, mesleğine ve eşine aşık heyecanla doğacak olan bebeğini bekleyen bir kadınım.

Bu Kadar Güleryüzlü ve Tatlı Dilli Olmanın Sırrı Nedir?

 

Annem ve babam beni hep sevgiyle büyüttüler. Sevgi dolu bir ailede yetiştim. Sevgi gördüğüm içinde sevgimi göstermeyi bildim. İnsanlar örnek olabiliyorsam, güler yüzüm ve tatlı dilim insanları mutlu ediyorsa ne mutlu bana. Güleryüzlü olmak sadakadır,selam vermek hediyeleşmek sadakadır. Biz insanlara güleryüzlü olursak bunun karşılığını kat be kat alırız bunu unutmayın. İnsanlara iyi davrandıkça onlar size daha iyi, güleryüzlü davranmaya başlıyorlar. Bu durumda beni oldukça mutlu 

 

Sizi Zahide Yetiş Yapan Nedir?

Benim ilk öğretmenim babamdır, beni kamerayla tanştıran benim videolarımı fotoğraflarımı çeken hatta benimle ilk röportaj yapan babamdır. İnsanın arkasında duran bir ailesi olması her şeyden önemlidir. Beni her koşulda destekleyen, hep arkamda duran, sevdiğim mesleği yapmam için uğraşan bir ailem olduğu için çok şanslıyım. İzmir’de TRT’de 10 yıl boyunca çalıştım. TRT’de çalışmak herkese nasip olabilecek bir şey değildir bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum. TRT benim için eğitim yuvası adeta bir okul oldu. Ailemden aldığım destek, TRT’de edindiğim tecrübeler beni bu noktaya taşıdı.

 

Önünüzdeki Engelleri Nasıl Aştınız?

Ben asıl engelin insanın kafasının içinde olduğuna inananlardanım. Kendi kafanızdaki engelleri aştığınızda aslında önünüzde hiçbir engel olmadığını anlayacaksınız. İyi niyetli olmak, çok çalışmak ve su akar yolunu bulur düşüncesine sahip olmak sizi emin olun iyi yerlere taşıyor. Engellerden daha çok yapabileceklerinize odaklanın. Zamanı iyi kullanmaya gayret edin. Hiçbir şey size altın tepside sunulmuyor bu bir gerçek o yüzden sabretmeyi ve vazgeçmemeyi bilin. Benim babam, ailem bana varlığı da yokluğu da gösterdi. Babam kızım benden miras bekleme benim en güzel mirasım sözlerimdir, sana ettiğim nasihatlerdir dedi. Bazen maddi kısıtlılıklar sizi engelleyebilir bazen hiç umulmadık durumlar yaşayabilirsiniz, bazen bilmediğiniz konularla karşılaşabilirsiniz o zamanlarda bilgiyi arayın, bulun, akıl hocanız olsun. Bilgiyi becerinizle süslediğiniz taktirde başarı kaçınılmaz olur.

 

 Gençlere Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Öncelikle gençliğinizin kıymetini bilin, bedeniniz muhakak yaşlanacaktır ama zihninizi, aklınızı, ruhunuzu genç tutmasını bilin. Araştırın, bolca okuyun, bilgi toplayın, tecrübeli insanlarla konuşun. Daha önce yaşanmış olaylardan kendinize ders çıkarmayı bilin. Bakış açınız geniş olsun, tek bir noktaya odaklanmayın. Olumlu olun, olmayacak diye düşünmek yerine neden olmasın diye düşünün. Spor yapın, sağlıklı beslenin vücudunuza iyi bakın.

 

Sizin Gözünüzde Şaphane Nasıl Bir Yer?

aphane benim için memleket demek, baba ocağı demek benim ilk ağacımı diktiğim yer Şaphane’dir. Havası başkadır mesela kekiğinin tadını hiç unutamam. İnsanı sevgi doludur, hürmet gösterir, güleryüzlüdür. Şaphane’ye misafir olarak gittiyseniz ilgi, alaka görürsünüz. Hırsızlık gibi olaylar yaşanmaz. Şaphane’ye gidin suyunu için, kebabının tadına bakın. Kısa bir tatil yapın bedeninizin değiştiğini daha sağlıklı hale geldiğinizi fark edeceksiniz.

 

 Biraz Babanızdan Bahseder misiniz?

Babama olan sevgim ölçülmeyecek kadar çok, anlatılmayacak kadar yüce. Babam benim ilk öğretmenim, sevgiyi bana gösteren ilk kişi. Beni kamerayla o tanıştırdı ve hep cesaretlendirdi. Arkamda dağ gibi durdu.

 

 Biraz Annenizden Bahseder misiniz?

 

Anne demek annem demek benim için sevgi, şefkat, özlem demek. Beni sevgi dolu bir şekilde büyüten bir annem olduğu için her zaman şükrediyorum. Annemden öğrendiğim her şeyi kendi evladıma da öğretmek, onu sevgi dolu bir şekilde yaşatmak için hep uğraşacağım. Annem bizi erken bıraktı gitti, onu çok özlüyorum.

 

 

 Pes Ettiğiniz Oldu mu?

Hepimiz insanız bazen işler istediğimiz gibi gitmeyebiliyor. Ama ne olursa olsun içinizdeki inancı, gücü öldürmeyin asla vazgeçmeyin. Elinize geçen fırsatları iyi değerlendirmeyi bilin. Emek harcamadan, terlemeden, yorulmadan hiçbir şeye sahip olamazsınız bunu unutmayın. Herkesin zor, karanlık dönemleri olur önemli olan farkı gösteren o karanlık dönemlerden çıkmasını bilmektir.

 

 Hislerinize Güvenir misiniz?

Kadınların 6. Hislerinin kuvvetli olduğuna hep inanmışımdır. Bende aklımı, bilgimi kullansam da asla hislerime kulak vermemezlik yapmıyorum. Yaptığımız iş gerçekten zor canlı yayında kullandığınız yanlış bir kelime ya da cümle sizin tüm kariyerinizi bitirebilir onun için hislerimi kelimelerin süzgecinden geçiriyorum.

 

 

Roportaj/Ayson Karabağ

Kaynak:Bakırkoydenhaber

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: KÜTAHYA'LI, ZAHİDE, YETİŞ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir