Haber Detayı
06 Ekim 2020 - Salı 17:02 Bu haber 3210 kez okundu
 
Kütahya Teknokent Hakkında Basın Açıklaması
Kütahya Teknokent İhalesinde Usulsüzlük yapıldığı Hakkında Basın açıklaması
GÜNDEM Haberi
Kütahya Teknokent Hakkında Basın Açıklaması

Bu basın açıklamasını, haksız ve hukuka aykırı olarak cürüm isnat edilen müvekkillerimiz adına, haklarında yürütülen soruşturmanın sona ermesini müteakip, hem müvekkillerimizi rencide eden, hem de adli makamları uzunca bir süre meşgul eden soruşturma sürecine dair kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yapmaktayız:

 

Pek çok kişinin malumu olduğu üzere, bundan tam bir yıl önce kamuoyunda Kütahya Tasarım Teknokent Yönetici A.Ş. ihalesinde usulsüzlük yapıldığı ihbarıyla, içlerinde üst düzey kamu görevlilerinin ve iş insanlarının da şüpheli olarak yer aldığı bir rüşvet operasyonu başlatılmıştır. Operasyon, eski bir FETÖ itirafçısının, kanaatimizce hiç de baştan savma olmayan, aksine son derece planlı programlı bir biçimde, Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben yazdığı ihbar dilekçeleriyle başlamıştır. FETÖ itirafçısı şahıs, kendini aklamak amacıyla, bir tarafta Kütahya’da uzun yıllardır kamu ihalelerinde yüklenici olarak yer alan iş insanlarını; diğer tarafta da polis amirlerini hedef tahtasına oturtarak karmakarışık bir kurgu oluşturmuş ve bu kişilerin kendilerini anlatmalarına uzunca bir süre fırsat dahi bulamadıkları bir gözaltı-tutuklama sürecinin başlamasına neden olmuştur. Şahıs, aralarında hakimlerin, savcıların da olduğu pek çok kişinin -rızaları hilafına ve mevzuata aykırı olarak- ses ve görüntü kayıtlarını alarak bunları (kanaatimizce kendisine verilen talimatlar çerçevesinde kullanmak üzere) arşivlemiştir. Nitekim, kısa bir süre önce de, hakkında gerçekleştirilen şikayetler çerçevesinde bu şahıs tutuklanmıştır.

 

Turhan Işık ismindeki bu şahıs ve Ortağı Atakan Tahmaz müvekkillerimiz Aşkaleliler İnşaat Ltd.Şti. ve şirket ortağı Yakup Tongadur’u da Teknokentteki faaliyetleri sebebiyle, oluşturduğu senaryoya dahil ederek, soruşturma süjesi haline gelmelerine neden olmuştur. Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/4089 hazırlık numaralı dosyası ile başlatılan soruşturmada suç işlemek amacıyla örgüt kurma, rüşvet almak ve rüşvet vermek, kamu kurum ve kuruluşlarının ihalelerine fesat karıştırmak gibi yüz kızartıcı iftiralara muhatap olan müvekkiller ve diğer şüpheliler, isnat edilen suçlamalar karşısında adalate inançlarını yitirmemişler ve soruşturmanın sonuçlanmasını beklemişlerdir. Nitekim Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheliler hakkında iletişimin tespitini, dinlenmesini, kayda alınmasını ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesini Sulh Ceza Hakimliğinden talep etmiş, hakimlik kararına istinaden dinlenen şüphelilerin, isnat edilen suçların hiç birine karışmadıkları tespit edilmiştir.

 

Akabinde Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı, Sayıştay denetçilerinden oluşan üç kişilik bir bilirkişi heyeti atayarak, Tasarım Teknokent Yönetici A.Ş. ihalesinde kamu zararının oluşup oluşmadığına yönelik rapor istemiştir. Sayıştay denetçileri düzenledikleri rapor ile, Tasarım Teknokent Yönetici A.Ş. yönetim kurulu ve personelinin kamu görevlisi olmadıklarını, yaklaşık 4.230 metrekare kapalı alana sahip betonarme bina yapım işinin icrası esnasında herhangi bir kamu zararı oluşmadığını, soruşturmaya konu işin Devlet İhale Kanunu ile Kamu İhale Kanununa tabi olmadığını, mali mevzuata aykırı bir hususun bulunmadığını ve kamu zararının oluşmadığını değerlendirmişlerdir.

 

Güvenlik görevlisi, istihbarat ajanı, kamu görevlisi vb sıfatları haiz olmayan T.I., aslında kamu hukuku mevzuatına dahi tabi olmayan bir işletme üzerinden kurguladığı iftiralar ile hem maddi menfaat temin etmeye hem de karanlık mazisini örtbas etmeye kalkışmıştır.

Herhangi bir işletmenin işleyişine vakıf olabilecek deneyimi ve eğitimi olmayan, sadece kendi karanlık geçmişini başkalarına cürüm atfederek aklayabileceğini düşünen T.I . çeşitli vesileler ile tanımış olduğu kişileri mağdur etmiş, haklarında soruşturmaların başlatılmasına, iş ve özel hayatlarının sekteye uğramasına sebep olmuştur.

Müvekkilimizin ortak olduğu şirket, genellikle kamu tüzel kişiliklerine iş yapan, saygıdeğer bir işletme olup, bugüne kadar herhangi bir suçla ilişkilendirilebilecek bir mazisi olmamıştır. Müvekkillerimize yönelik bu haksız ithamlara karşı her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızı, itibarlarını sarsmaya yönelik bu gayri ahlaki ve yasadışı kumpaslara her zaman karşı duracağımızı bildirir, saygılarımızı sunarız.

 

Av. Emel Karagöz Altınsoy

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: Kütahya, Teknokent, Hakkında, Basın, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir