Haber Detayı
14 Nisan 2019 - Pazar 10:11 Bu haber 4947 kez okundu
 
KÜtahya’ya Bor Sempozyumunu Alamadık
Sempozyumu Bile Alamadık
- Haberi
KÜtahya’ya Bor Sempozyumunu Alamadık

 

 

​Sempozyumu Bile Alamadık…..

 

Özel Haber/Özkan Ervüz

 

 

​Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın,Türkiye'nin yeni bor stratejisini açıkladığı konuşmasında'Çin'li Dalian Jinma şirketi ile Eti Maden anlaşması kapsamında Balıkesir'de bor karbür tesisi kuruyoruz' demesinin ardından, fabrikanın Kütahya’da kurulması bekleyenler üzerinde soğuk duş etkisi yapmıştı. 

 

 

​Fabrika beklentisi yerini hüzne bırakırken bir başka şaşkınlık yaratan bor haberi de BORON 2019 Uluslararası Bor Sempozyumunu yapan Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü olan Boren’den geldi. “Bor, Ülkesinde Bilgi ve Teknoloji İle Buluşuyor” adı ile duyurulan sempozyumun Kapadokya Nevşehir’de yapılacağının açıklanmasının ardından Kütahya’da yine bor şakası olarak algılandı.

 

 

​Bor madeninin dünya üzerinde 73 rezervi Türkiye sınırları içeirisnde yer alırken bu rezervin 70’i ise Kütahya’mızda bulunuyor. Rezervin en fazla il olması ve açık maden olarak da dünya da nadir bulunması ise hala Kütahya’nın fark edilmesi için bir neden olmuyor. Karbür fabrikasının kurulma yeri olarak Balıkesir’in seçilmesinin ardından dünyanın madencilik anlamında ve de özellikle bor madeni konusunda dünyanın önde gelen isimlerinin yer alacağı bu sempozyum için bile Kütahya’nın seçilmemesi şehrimizde büyük bir hayal kırıklığı daha oluşturdu. 

 

​Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi işbirliği ile 17-19 Nisan 2019 tarihleri arasında Nevşehir'de düzenlenecek olan bu büyük organizasyon için BORON2019 Başkanları Prof. Dr. İsmail Girgin ve Doç. Dr. Cemal Çarboğa tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi. 

 

​“Uluslararası Bor Sempozyumu (BORON2019)'nun Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi işbirliği ile 17-19 Nisan 2019 tarihleri arasında Nevşehir'de düzenleneceğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. BORON 2019'un ana hedefi ulusal ve uluslararası bilim camiasında bor konusunda uzman olan çağrılı kişiler ile teknoloji uzmanları, öğrenciler ve girişimciler arasında bor ile ilgili yapılmış Ar-Ge, Ür-Ge çalışmalarının tartışılacağı ve borun genel ve stratejik kullanım alanları konuları üzerinde bilgi paylaşımlarının yapılacağı bir platform olması planlanmıştır.

 

Bilimsel program, uluslararası alanda tanınan uzmanların davetli sunumlarını ve farklı ülkelerden sözlü/poster sunumlarını içerecektir. Sempozyumun dili Türkçe ve İngilizce’dir. Bildiri değerlendirmeleri genişletilmiş İngilizce veya Türkçe özetler üzerinden yapılacaktır. Kabul edilen bildirilerin tam metinleri sempozyum bildiri kitabında yayınlanacaktır. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.boron2019.com adresinden ulaşabilir, yazışmalarınızı info@boron2019.com üzerinden yapabilirsiniz. Sempozyuma göstereceğiniz ilgi ve katılımınız için şimdiden teşekkür eder, sizleri 17-19 Nisan 2019 tarihleri arasında Kapadokya-Nevşehir'de ağırlamaktan mutluluk duyarız.”

Kaynak: Editör: Özkan ERVÜZ
Etiketler: KÜtahya’ya, Bor, Sempozyumunu, Alamadık,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir