Haber Detayı
15 Ocak 2019 - Salı 13:05 Bu haber 17718 kez okundu
 
Kütahya'ya Kenevir Piyangosu Vurdu!
Kütahya'ya kenevir piyangosu vurdu! Kenevir ekilecek illerin listesi
KÜTAHYA Haberi
Kütahya'ya Kenevir Piyangosu Vurdu!

 

Kütahya'ya Kenevir Piyangosu Vurdu!

 

 

Kütahya'ya kenevir piyangosu vurdu! Kenevir ekilecek illerin listesi

 

 Kütahya bu şansını iyi kullanmalı 

 

ÖZEL HABER/HAKAN DEMİRTAŞ

 

     Türkiye'de üretimi 1933 yılında mevzuata bağlanan kenevir, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 29 Eylül 2016'da yayınladığı Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile izne tabi kültür bitkisi statüsüne alındı. Yönetmelikle 18 olan il sayısı 19'a çıkarıldı. Şanlıurfa ili çıkarılıp Bartın ve Karabük illeri eklenerek Amasya, Antalya, Burdur, Çorum, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde bakanlığın izniyle kenevir üretilmesi kararlaştırıldı.19 ilin arasında olan Kütahya ayağına gelen bu şansı çok iyi kullanmalı.

 

     16 YILDA ÜRETİMİ AZALDI

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki günkü konuşmasında söylediği “Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor” demişti.

2004'te 30 tona düşen yıllık üretim, 2013 yılından bu yana 1 ton olarak seyrediyor. 2016'daki yönetmelik de üretim rakamını artırmaya yetmedi. 2000 yılında 592 tonluk kenevir tohumu ithalatı için 321 bin 479 dolar ödenirken, 2017'de bin 921 ton için ödenen rakam 2 milyon 372 bin dolara çıktı.

 

4 MİLYAR DOLARLIK PAZAR HIZLI BÜYÜYOR


   Kütahya olarak milyon dolatlık bu pazardan fazlasıyla payımızı almamız gerek.

   Nüfus artışına ve birçok ülkede kullanımının serbest bırakılmasına paralel olarak kenevir pazarı hızlı bir büyüme trendi izliyor. Kenevir bitkisinden lif ile kağıt ve yakacak hammaddesi üretilirken, tohumu ise ilaç, yağ ve kuş yemi olarak kullanılıyor. Grand View Research raporuna göre, 36 ülkede üretimi yapılan endüstriyel kenevirin 2017 yılında 4 milyar dolar olan parasal büyüklüğünün 2025 yılında 11 milyar dolara çıkması bekleniyor. Dünyanın en büyük kenevir üreticileri ABD, Kanada, Çin, Hindistan, Japonya, Brezilya, Almanya, Fransa ve İngiltere olarak sıralanıyor.

 

    Gelişimi henüz tamamlamayan ve devletin tüm yatırımlarını çevre illere kaptıran Kütahya bu sefer ayağına gelen bu fırsatı iyi değerlendirip kenevir ekimine biran önce başlayıp bu işte ülkemizde başı çeken il olması gerek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kütahya'ya, Kenevir, Piyangosu, Vurdu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir