Haber Detayı
20 Kasım 2018 - Salı 16:18 Bu haber 5008 kez okundu
 
Merhum Ressam Ahmet Yakupoğlu anıldı
Merhum Ressam Ahmet Yakupoğlu anıldı
KÜLTÜR Haberi
Merhum Ressam Ahmet Yakupoğlu anıldı

Merhum Ressam Ahmet Yakupoğlu anıldı

 

Merhum Kütahyalı ressam, neyzen ve minyatürist Ahmet Yakupoğlu’nun doğumunun 98.yılı nedeniyle

Merhum Kütahyalı ressam, neyzen ve minyatürist Ahmet Yakupoğlu'nun doğumunun 98. yılı münasebetiyle Kütahya Valiliği himayesinde, Kütahya Belediye Başkanlığı, Kütahya Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) destekleriyle, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörlüğü tarafından '1. Uluslararası Ahmet Yakupoğlu Şehir, Sanat ve Tasarım Sempozyumu' düzenlendi.

 

 

1. Uluslararası Ahmet Yakupoğlu Şehir, Sanat ve Tasarım Sempozyumu, Sempozyum Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Pınar Yazgaç ile Sempozyum Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanı, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Altuncu'nun konuşması ve sempozyuma özel hazırlanan Ahmet Yakupoğlu belgesel filminin gösterimiyle başladı.

 

Kütahya'nın sanat ve sanatçı şehri olduğunu belirten DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, “Kütahya doğal güzellikleri henüz keşfedilmemiş, bakir, diğer şehirlerin marka olmuş güzellikleriyle kıyaslanabilir muhteşem bir şehirdir. Kütahya sadece tarihin yazıldığı bir yer değil, aynı zamanda tarih yazan bir şehirdir. Hisarlı Ahmet ile müzikte, Şeyhi ile şiirde, Ahmet Yakupoğlu ile resimde, sanatın zirvesinde yer alan bir şehirdir. Sanat şehri olduğunu tüm dünyaya ilan etmiş, tescilli bir şehirdir. Başta çini olmak üzere sanat eserlerindeki zenginlik ve bu zenginliğin devamındaki başarısıyla UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nı hak etmiş bir şehirdir. Herkes sanatla uğraşabilir ama herkes sanatçı olamaz. Sanatçı olmak için çırak olmak gerekir. Merhum gibi mütevazı, adanmış ve sanata aşık olmak gerekir. Merhum Ahmet Yakupoğlu, ahlak anlayışını, ruh yapısını, dünya görüşünü eserlerine aksettirmiş ender sanatçılardan biridir. Tıpkı Kütahya'nın meşhur çınarları gibi çınar, kaplıcaları gibi sıcak, pınarları gibi aziz, Domaniç dağları gibi tablodur. Ahmet Yakupoğlu bir yandan gözümüzü dinlendiren resim, diğer yandan ruhumuzu dinlendiren neydir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Merhum, Ressam, Ahmet, Yakupoğlu, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir