Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 11:01 Bu haber 4149 kez okundu
 
NÜFUSU ARTIR İKAMET KARTINI KAP
IŞIK: “BU NAKİLLERLE İL NÜFUSUMUZ 600 BİN’E ÇIKABİLİR”
EKONOMİ Haberi
NÜFUSU ARTIR İKAMET KARTINI KAP

BELEDİYE BAŞKANI ALİM IŞIK: “İKAMETİNİ KÜTAHYA’YA TAŞIYAN ÖĞRENCİYE YARDIM YAPACAĞIZ”


IŞIK: “BU NAKİLLERLE İL NÜFUSUMUZ 600 BİN’E ÇIKABİLİR”

 


 İHSAN TUNÇOĞLU  / KÜTAHYA 

 


Kütahya Belediye Başkanı Prof.Dr.Alim Işık “ İkametini Kütahya’ya aldıran öğrencilere yardım yapacağız”dedi


İkametgahlarını Kütahya’ya aldıran ve ailesi Kütahya’da ikamet edip ihtiyaç sahibi olan öğrencilere Kütahya Belediyesine başvurmaları halinde ulaşım, kırtasiye, gıda, su gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için ikamet kart uygulamasının hayata geçirileceğini söyleyen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, “Kütahya il genelinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde 46 bin, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde 3 bin olmak üzere yaklaşık 50 bin dolayında öğrencimiz kayıtlı durumda. Bunların bir kısmı belki fiilen Kütahya’da değil ama ortalama il genelinde 45 bin civarında öğrencimiz var. Merkezde de 35 bin civarında öğrencimiz ikamet ediyor. Ama şuana kadar öğrencilerimizin çok büyük bir bölümü ikametgâhlarını birinci adres olarak kendi bulundukları illerde tutmuşlar ve Kütahya’da fiilen yaşamalarına rağmen resmiyette nüfus sayımında Kütahya ilini temsil eden bir vatandaş olarak görünmüyor. Dolayısıyla şuanda ilimizin içinde bulunduğu durum dikkate alındığında şehrin nüfusunun yaşlı olması ve gerçek nüfusun fiilen burada yaşamış öğrencilerde dikkate alınmadığı için resmi nüfusla karşılaştırdığımızda merkez ilçede özellikle resmi nüfusun az kaldığı 240 bin civarında vatandaş adına merkezden gelen parayla toplamda 300 bine yakın ikametgahı şehrimizde olmayan insan yaşamaktadır” dedi.


İkamet kart projesinin, Kütahya Belediyesinin verdiği hizmet kalitesinin artması için öğrencilerin ikametgahlarını Kütahya’ya almaları halinde il nüfusunun artacağını, genel bütçeden alınacak olan payın yükseleceğini ve öğrenciler ile Kütahya’yı barıştırma adına önemli olduğunu belirten Belediye Başkanı IŞIK, “Kütahya’da ki yaş ortalamasının aşağıya düşürülmesi taktir edersiniz ki burada gençlerimizin kalmasına ve fiilen burada eğitim öğretimlerini sürdüren genç nüfuslu üniversite öğrencilerin nüfusa dahil edilmesine bağlı. Bu konu eğer merkezde başarılabilirse ve diğer ilçelerimizde aynı şekilde bir yaklaşımla tüm üniversitedeki öğrencilerimizin önemli bir bölümünü ilimize dahil edebilirse ilimizde göç var mı? yok mu? tartışmaları sona erer” dedi.


Başarılabilirse il nüfusunun 600 bin dolaylarına yaklaşacağını söyleyen Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, “Diğer taraftan da öğrencilerimizin burada görünmesi nedeniyle belediye gelirlerinde ki merkezi bütçe payının artmasına yol açacak bir konu. Kendi ilindeki üniversiteyi tercih etmiş bu gençlerimize azda olsa bu kartı taktim edip, rektörlerimizle görüşüp kampanyayı kamuoyuna mal ettirebilirsek, Eylül ayında gelecek yeni öğrencilerle beraber Aralık ayına kadar öğrenci nüfusunu buraya aktarmış oluruz. Bu konuyu önemsiyoruz, dedi.

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: NÜFUSU, ARTIR, İKAMET, KARTINI, KAP,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir