Haber Detayı
12 Mart 2020 - Perşembe 16:49 Bu haber 4179 kez okundu
 
Şampiyon Olacağız
Belediye Kütahya Spor Teknik Direktörü Polat Çetin Gündem Özel programının konuğu oldu. Kıyasıya devam eden liderlik yarışında takımının son durumunu değerlendiren teknik direktör bazı konularda acımasız bir şekilde eleştirildiklerini söylerken bu takımın sadece 1 puan eksiği ile ikinci sırada olduğunu belirtti.
SPOR Haberi
Şampiyon Olacağız

Şampiyon Olacağız

 

 

                Belediye Kütahya Spor Teknik Direktörü Polat Çetin Gündem Özel programının konuğu oldu. Kıyasıya devam eden liderlik yarışında takımının son durumunu değerlendiren teknik direktör bazı konularda acımasız bir şekilde eleştirildiklerini söylerken bu takımın sadece 1 puan eksiği ile ikinci sırada olduğunu belirtti.

 

                Program yapımcısı Hakan Demirtaş ve gazeteci Özkan Ervüz’ün sorunlarını yanıtlayan Belediye Kütahya Spor Teknik Direktörü Polat Cengiz ile Gündem Özel Programını sizler için kaleme aldık. İşte Polat Hocaya yöneltilen sorular ve teknik adamın cevapları;

 

                Gündem Özel : Polat Çetin kimdir.

 

                T.D. Polat Çetin: Öncelikle olarak 7-8 ay boyunca Kütahyaspor bünyesindeyim. Beni bu camia haricinde bilmeyenlere kendimi tanıtayım. 1978 Uşak Eşme doğumluyum. 1995-2010 yılları arasında profesyonel futbol oynadım. Evli ve bir çocuk babasıyım. 2010 yılından bu yana da değişik takımlarda teknik kadroda görevler aldım.

 

                Gündem Özel : Kütahya’yı nasıl buldunuz.

 

                T.D. Polat Çetin: Kütahya bilmediğimiz bir yer değil. Tanıdığımız bildiğimiz topraklar. Kütahya’da bir çok Anadolu şehri gibi futbola ilgi son derece fazla. Bunu bilerek geldik. Belediye Kütahyaspor’un üst liglerde olması gerektiğine inanan biriyim. Şehir olarak ta yaşanılır bir şehir.

 

               Gündem Özel : Birçok değişim yaşayan bir kulübe geldiniz. Yönetim ve oluşum alanında. Neler düşündünüz.

 

               T.D. Polat Çetin: Samimi olarak söylüyorum, buraya geldiğim için son derece memnunum ve gururluyum. Bir futbol şehri olması, il olması ve mazisindeki önemli başarılarından dolayı burası çalıştırmak için önemi bir kulüp. Yeni bir yapılanma içerisinde olan bir kulüp geçmişten gelen bir çok sorunla uğraşan bir kulüp. Bir çok şeyde bir hayli zorlanacağımızı biliyorduk. Fakat hiçbir şey imkansız değildir. Bunları bilerek geldik. Şükürler olsun koyduğumuz hedeflerimize her geçen hafta biraz daha yaklaşıyoruz.

 

                Gündem Özel : İstediğiniz takımı kurabildiniz mi?

 

                T.D. Polat Çetin: Yönetim, transfer komitesi ile bizim de içinde bulunduğumuz ortak bir akıl oluşturarak transferlerimizi yaptık. Çok hassas bir konu transfer konusu. Ortak bir futbolcu havuzu oluşturuldu. Tanıdığımız yakinen bildiğimiz arkadaşlardan bir kadro kurmak istedik. Kadromuzdaki bütün oyuncular kendi tercihlerimiz ile aldığımız arkadaşlar.

 

                Gündem Özel : Futbol kariyerinizde daha önce Kütahyaspor’a karşı görev aldınız mı?

 

                T.D. Polat Çetin: Evet hem futbolculuk hem de teknik adamlık zamanlarında Kütahyaspor’a karşı görev aldım. Kütahya her zaman için zor bir rakip oldu bizlere.

 

                Gündem Özel : Stadımızın olmaması konusunda neler düşünüyorsunuz. Takımın şuan ki durumu stat olsa idi farklı olur muydu?

 

                T.D. Polat Çetin: Ben gerçekçi bir insanım ve de hiçbir durumda bahanelerin arkasına sığınan bir insan olmadım. Kötü anlamda etkiledi ya da etkilemedi diyemem ama şunu sormak istiyorum. Stadımız şehrin içerisinde olsa idi Kütahyasporun maçına kaç kişi gelirdi. Hele hele şampiyonluk yarışında olan bir Kütahyasporun maçlarında iğne atsanız yere düşmezdi. Fakat şimdi şehir dışındaki stada kaç kişi geliyor. Bu işe buradan böyle bakmak lazım. 10-15 bin kişiyi karşısında gören rakip futbolcu yada hakemi düşünün birde. Aradaki farkı birde böyle düşünmek lazım. Biraz önce de söylediğim gibi tüm olumsuzlukları stat konusuna bağlamamak lazım ama bu konunun Kütahyaspor için ciddi bir eksik olduğu da apaçık ortada.81 ilde stadı olmayan tek takımsak bu zaten büyük bir sıkıntı, büyük bir ayıp. Kütahya’ya yakışan bir durum değil. Stadımız olsa idi ne oluru sorusuna puan farkı artardı yada şöyle böyle olurdu diyemem ama çok daha değişik havada ve ortamda olabilirdik.

 

                Gündem Özel : Yönetim ile aranız nasıl.

 

                T.D. Polat Çetin: Bütün yöneticiler ile aram gerçekten çok iyi. Belediye Başkanı Sayın Alim Işık’la aramız iyi. İsim isim saymaya gerek yok yönetim de ki bütün isimlerle son derece uyumlu bir çalışma içerisindeyiz. Kulübün imkanları doğrultusunda yeni bir yapılanma içerisindeler. Bizlere sahip çıkıyorlar. En rahat çalışma imkanı bulduğum kulüplerden biri diyebilirim.

 

                Gündem Özel : Kulüp Başkanı ile yaptığımız programda başkan kendilerine ve rakip takımların maçlarında yapılan hatalardan bahsetmişti. Siz ne deriniz bu konuda.

 

                T.D. Polat Çetin: Hakem hataları yüzde yüz futbolun içerisinde olan bir durum. Hem bize hem rakiplerimize de oluyor. Bazen lehte bazen aleyhte. Fakat ben bize bu yanlışların çok daha fazla yapıldığı kanısındayım. Fakat hakemlerin potansiyeli bu. Genç hakemler gelişme sürecindeler demek istiyorum ama öyle pozisyonlarla karşılaşıyoruz ki bu düşüncelerim tamamen saf dışı kalıyorum. En son Gülbahçe maçında öyle bir pozisyon oldu ki tamamen donup kaldık. Hakem topun ele çarptığını gördü, düdüğü ağzına götürdü ama çalmadı. Maç sonrasında kendisine pozisyonu gördüğünü ve düdüğü ağzına götürdüğünü ama neden çalmadın diye sordum. Cevap veremedi. Linyit maçında ve Yıldırım maçında da benzeri bir çok pozisyon ile karşılaştık maalesef ne hakkımız olan düdük çalındı. Ne de sorduğumuzda cevap alabildik. Hakemler insandır ve hata yapabilirler. Hepimiz insanız hata yapabiliriz ama bu hatalar sonuca etki etmeye başladığında durumlar değişiyor. Emekler boşa gidiyor. Ligin ikinci yarısında canımız gerçekten bu hatalardan dolayı çok yandı. Anladığım kadarı ile Bal Liginde her hangi bir denetleme mekanizması da yok. Bu hafta bizim alenen penaltımızı görmeyen çalmayan bir hakem bir hafta sonra rahatlıkla maç alabiliyor. Kulüp başkanımızın dediklerine katılıyorum. Bir golün peşinde koşuyoruz. Yeri geliyor bir penaltı maçı kopartıyor. Verilmemesi de bizi maçtan kopartıyor.

 

               Gündem Özel : Takımın son yarım saat maçtan düştüğü yorumuna katılıyor musunuz?

 

                T.D. Polat Çetin:  60-70. Dakikadan sonra rakip sahaya gidemediğimiz yorumuna katılmıyorum. Bu konuya nasıl bakıldığı ile alakalı. Son maç için yapıldıysa katılıyorum bu yoruma. 2-0 ya da 3-0 önde olan bir takımı son on, on beş dakika ileri çıkartamazsın. Burada değil hemen hemen her takımda böyle. Taraftarlar ise 90 dakika boyunca hep gol atan ve parçalayan bir takım istiyor. Sadece bir maç için bu kadar asılamazsınız. Lig uzun maraton. Biz attığımız gollerin 15’ni 75. Dakikadan sonra attık. Bu da takımın yorgun yada çalışmadığı zayıf olduğu anlamına gelmez. Ben defansif yada ofansif olarak algılamıyorum futbolu. Benim futbol anlayışımda bütün takım birbirini destekleyip toplu halde sahanın içerisinde olmalıdır. Takım futbolunu benimsememiz gerekir. Hiçbir zaman için skoru korumak gibi bir düşüncem olmadı. Sakatlık haricinde önde olduğum maçlarda bile defansa oyuncu almam. Ligin en az gol yiyen takımıyız ama ligin en az gol atan takımı değil. Ligde şuanda en çok gol atan 3 takımdan biriyiz. İkisini de dengede tutmaya çalışıyoruz.

 

                Gündem Özel : En zorlandığınız karşılaşma hangisi.

 

                T.D. Polat Çetin: En son karşılaştığımız Arifiye Kalaycı Spor maçının ikinci yarısını unutmam gerçekten de çok zor geçti bizim. Kağıt üzerinde en rahat karşılaşmalardan biri olması gerekirken gerçekten de neden olduğunu bilmediğim bir sebepten dolayı takım olarak çok zorlandık. O maçtan da çıkartmamız gereken dersleri çıkarttık.

 

                 Gündem Özel : Taraftarların yorumlarına ve tepkileri ile ilgi yorumlarını nelerdir.

 

                 T.D. Polat Çetin: Benim en çok garip karşıladığım konu bu. Günlerce ameliyat izlediğiniz de sizler ben çok iyi doktorum diyebilir misiniz? Bu da öyle bir şey. Ömründe hiçbir spor aktivitesinde bulunmayan inşalar kadro kurmak ve takımın oyun stili hakkında yorum yapamazsınız. Teknik adam olmak için futbolun içinden gelmeye gerek yok tezine inanmıyorum. Bu iş izlenerek yapılan bir iş değildir. Bir maç izleyerek ya da takımın bir maçta performans düşüklüğü yaşaması bütün maçları içine alacak bir şekilde yorumlanamaz. Takımızı her zaman ve her yerde destekleyen bir taraftarımız var. Kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum. Ama bir grup var tamamen olumsuzluktan besleniyor. Ben anlaşma imzalarken daha hiçbir antrenmana çıkmadan bu hoca ile ligin sonu gelmez gibi yorum yapanlar var. Neye dayanarak hangi bilgi sayesinde bu yorumlar yapıldı inanın bilmiyorum. Daha önce de dediğim gibi kaosu seven ve kaos olsun diye bekleyen bir grup insanda var.

 

                   Gündem Özel : Eleştiriler konusunda düşünceler nelerdir.

 

                   T.D. Polat Çetin: Biraz öncede dediğim gibi daha imza aşamasındayken bu hoca ile olmaz denildi. Hazırlık maçlarını yaparken bu takım küme düşer dediler. İlk hafta galip geldik rakip eski gücünde değil denildi. İkinci hafta galip geldik iki hafta evinde yenersin tabi dediler. Deplasmanda galip geldik. Olmadı. Geriye düştüğümüz karşılaşmalardan galip çıktık yine olmadı. Kısacası bazı gruplar var asla memnun değiller ve sadece eleştiri modundalar. Bu takım şuna liderin bir puan gerisinde ve ligdeki şampiyonluğun en güçlü adayıdır. Eleştiri konusunda lütfen biraz daha dikkatli olurlarsa sevinirim. Yöneticinin, teknik kadronun ve de futbolcunun hepimizin birer ailesi olduğunu kimse unutmasın. Bu işi herkes ailesinin geçimi için yapıyor. Hepimiz rızkımızı buradan çıkartıyoruz ve de hiçbirimiz aile fertlerimizle ilgili küfürler duymak istemiyoruz. Lütfen hiç kimse kendisine yapılmasını istemediği şeyleri başkalarına yapmasınlar.

 

                   Gündem Özel : Belediye Kütahyaspor’la ilgili akıllardaki ilk imaj nasıl futbol piyasasında.

 

                   T.D. Polat Çetin: Ben aklımda olan imajı söylemeyeyim ama daha objektif bir durum anlatayım. Buraya geldiğimde kendim yakinen tanıdığım ve taraftarlarında çok istediği bir isim ile irtibata geçtim. Kendisine burada olmasını istediğimi söyledim. Ben düşünmek için zaman istedi. Kısa bir süre sonrasında da olumsuz dönüş yaptı. Sebebini ise kulübü araştırdığını Kütahyasporun bir senede birçok hoca değiştirdiğini,40 futbolcu gönderdiğini, yönetimlerin sözlerinde durmadığını ve birçok futbolcu ile alacakları yüzünden icralık olduğunu öğrendiğini söyledi. İmaj böyle bir şey işte. Bunu ben demiyorum. Bunu herkesin takımda görmek istediği bir futbolcu söyledi. Benim açımdan bir sıkıntı yok ben anlaşarak geldim. Benim yorumum bu yönde olsa idi ben kesinlikle anlaşma yapmazdım. Şimdi işlerin öyle olmadığını öğrenen futbolcular ah vah diyorlardır ama bu imajı korumak için uzun zaman böyle çizgide devam etmemiz lazım. Ligde ortalama bir bütçe ile büyük işler yapıyoruz. Araştırsınlar ligde takıma harcanan para ve bütçe ile ilgili olarak beşinci sırada falanız. Tesisler ve benzeri harcamaları tamamen gelir dengesine göre sağlayan bir yönetimimiz var. Şuana kadar da verdikleri her sözü yerine getirdiler.

 

                  Gündem Özel : Alt yapıya bakış açınız nasıl. Gözlemleme fırsatınız oluyor mu?

 

                  T.D. Polat Çetin: Alt yapı her şeyden çok daha fazla değerli. Düşünsenize elinizde tamamen sizin gözün içinize bakan cevherler var. Ne verirseniz o şekilde şekil alacaklar. Alt yapılar uzman ve nitelikli hocaların inşaların yer alması lazım. Her zaman ve her takımda el üstünde tutulması gereken birim alt yapı olmalıdır. Çünkü gelecek orada. Bu zamanın gençleri ileride devlet başkanı yada doktor mühendis olacak olan insanlar. Biz ne yetiştirirsek karşımız o çıkacak. Bunu düşünerek davranmamız lazım. Buraya geldiğimiz ve göreve başladığımız günden bu güne kadar alt yapı hocalarımız ile sürekli görüşüyoruz irtibat haindeyiz. Sürekli olarak alt yapıdan futbolcu arkadaşlarımızı idmanlarımıza çıkartmaya çalışıyoruz.

 

                  Gündem Özel : Taraftara ve camiaya son olarak neler söylemek istersiniz

 

                  T.D. Polat Çetin: Bizi desteklemeye devam etsinler. Tamamen şampiyonluğa kilitlenmiş bir ekibiz ve verecekleri destekler bizi son derece motive edecek. Biz ümidimizi kesmedik. Tepkilere kırgınlığım yok. Hak ettiğimizi veriyorlardır. Sadece bize destek versinler. Bıçak sırtı haftalara girdik. Lütfen taraftarlar da baskılara boyun eğmesinler. Her geçen dakika onların gol istediğinin iki katını bizler de istiyoruz. Belediye Kütahyaspor taraftarına bu güne kadar olan desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Ama işimiz henüz bitmedi. Şampiyonluğa son beş hafta kala her takım hata yapabilir. Bu takım bizde olabiliriz ama ne olur desteklerinin esirgemesinler ve maç esnasında moral kırıcı tepkileri olmasın. Gol geç gelmiş olabilir ya da beklemediğimiz bir gol yemiş olabiliriz. Takım olarak her türlü zor durumdan çıkabilecek bir yapımız var. Tüm Belediye Kütahya spor camiasına hürmetlerimi sunuyorum.

               

               

Kaynak: Editör: Özkan ERVÜZ
Etiketler: Şampiyon, Olacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir