Haber Detayı
19 Şubat 2018 - Pazartesi 15:32 Bu haber 5619 kez okundu
 
Saraçoğlu, Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi Proje çalışmalarını yerinde inceledi.
Saraçoğlu, Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi Proje çalışmalarını yerinde inceledi.
- Haberi
Saraçoğlu, Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi Proje çalışmalarını yerinde inceledi.

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ VE GÖZLEM EVİ PROJESİNDE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi Proje çalışmalarını yerinde inceledi.

2016 Yılında Kütahya Belediyesi ile Zafer Kalkınma Ajansı arasında imzalanan protokol ile çalışmalarına başlanan Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi Proje çalışmaları hızla devam ediyor. Önümüzdeki aylarda açılışı gerçekleştirilecek olan sistem en az 25 yıl, 25 yıldan sonra üretim kapasitesi 100’den 95’ler seviyesine inmekte olup, uzun yıllar üretime devam edecek niteliktedir.

Şehzadeler Parkı Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi Projesi Tarıma elverişli olmayan ve inşaat yapımına uygun olmayan 6890 m² alana, güneş enerji santrali kurularak verimli hale getirilmiştir. Bu proje kapsamında Zafer Kalkınma Ajansından 750.000,00 TL’lik hibe destek alınmıştır. Üretilen elektrik yaklaşık 4 kişilik aile baz alındığında 200 ailenin yıllık elektrik ihtiyacına karşılık gelen bir üretimi karşılamaktadır. İhale kapsamında günlük 1.500 KW aylık ise 45.000 KW’lık elektrik üretimi hedeflenmektedir. Bu üretimin TL olarak karşılığı ise bugünkü dolar kuru üzerinden aylık 23.000,00 TL’ye karşılıktır. Üretilen elektrik OEDAŞ’a satılarak Kütahya Belediyesine aylık 23.000,00 TL’lik gelir sağlayacaktır. Sistem kendi maliyetinin geri dönüşümünü 6 yıl içerisinde karşılaması hedeflenmektedir.

Çalışmaları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi alan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’na, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş eşlik etti.

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: Saraçoğlu,, Şehzadeler, Parkı, Güneş, Enerji, Santrali, ve, Gözlem, Evi, Proje, çalışmalarını, yerinde, inceledi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir