Haber Detayı
05 Mart 2018 - Pazartesi 09:25 Bu haber 11192 kez okundu
 
Tekke Kitap Kahve Oldu
Balıklı Tekke "Kitap Kahve" Oldu
KÜLTÜR Haberi
Tekke Kitap Kahve Oldu

Kütahya'da yaklaşık 600 yıllık Balıklı Tekkesi, 100 bin lira maliyetli projeyle uzun yıllar sonra Kitap Kahve olarak hizmet vermeye başladı.

 

       Gençlik Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü’nün Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde desteklenen Kihmed Kitap Kahve projesinde Kütahya’nın anıt eserlerinden 600 yıllık tarihe sahip Şeyh Musluhiddin Tekkesi aylar süren çalışmalar sonrasında kullanıma açıldı. Kihmed Başkanı ve ÖNDER Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Önsay yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Kihmed Kütahya İmam Hatip Mezunları ve Mensupları derneği olarak yaptığımız proje başvurusunun kabulü ile başladığımız Kitap Kahve yapımını yüzde 90 oranında tamamladık.

     Kalan kısmı iki hafta içinde bitirip resmi bir açılış töreni de düzenleyeceğiz. 28 şubat günü itibarıyla kullanıma açtığımız mekan her gün saat 10:00 ile 22:00 saatleri arası açık olacaktır. Projemizin esas hedefi ortaöğretim öğrencilerinin ilgilerini çekecek bir mekan tasarlamaktı.

    Cami minberine çıkıyormuş hissi veren basamaklardan çıkan gencimizi 600 yıllık bir mihrap karşılıyor. Asma katta yer alan kitaplıklardan beğendiği kitabı seçen gençlerimiz mekanda sunulan çay ve kahve çeşitlerinden dilediğini seçerek manevi bir iklim içinde okumanın, kitapla buluşmanın hazzına ulaşacaktır. Hem ilim ve irfan şehrimizin tarihine sahip çıkmayı hem de gençliğin yetişmesine dair bir projeyi aynı anda hayata geçirebilmeyi sağlayan projemizle geleneğimiz ile geleceğimizi bir araya getiren bir işi yapma imkanı bulduğumuz için sevinçliyiz. Mekanları restore etmek, eserlerimizi ayakta tutmak çok önemli fakat onlara fonksiyonlar yükleyebilmek çok daha önemli. Kihmed olarak daha önce 2015 yılında Kütahya Mevlevihanesi müştemilatında bulunan binayı aynı şekilde yeniden dekore ederek şehrimizin kullanımına sunmuştuk.

      Benzer abideler bugün inşa edemeyen torunlar olarak en azından tarihsel mirasımızı ihya etmeyi başarmalıyız. Üniversite öğrencilerimize, şehrimizde kitap okuma zevkini tatmış ve tatma ihtiyacı duyacak tüm Kütahyalı hemşehrilerimizin kullanımına açık olan 600 yılllık geçmişe sahip bu mekanın yeni halini yeni fonksiyonuyla temaşa etmeye davet ediyoruz. Niyazi Mısri gibi pek çok abidevi şahsiyetin bir zamanlar teneffüs ettiği bu mekanın manevi atmosferi günümüz insanına iyi gelecektir. Başta projemize destek veren Gençlik Spor Bakanlığı olmak üzere ÖNDER’e, Vakıflar Bölge Müdürümüz Ahmet Aydın Beye, Milli Saraylar Genel Sekreterliğine ve emeği geçen katkısı bulunan kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tekke, Kitap, Kahve, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir