Haber Detayı
19 Nisan 2018 - Perşembe 10:54 Bu haber 5318 kez okundu
 
UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI" GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BU BAŞARI KÜTAHYA BELEDİYESİNİN UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI" GERÇEKLEŞTİRİLDİ
KÜLTÜR Haberi
UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI" GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

BU BAŞARI KÜTAHYA BELEDİYESİ'NİN

 

United Nations Educational, Scientific Cultural Organization (UNESCO), Kütahya Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı işbirliğiyle düzenlenen “UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Bilgilendirme Toplantısı” 18 Nisan Çarşamba günü Hilton Garden Inn Otel’de gerçekleştirildi.

 

Programın açılış konuşmasını yaparak UNESCO sürecini anlatan Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, “2016 yılının başında Kütahya’nın küresel ölçekli bir kültür ve sanat şehri olarak tescil edilmesi, Kütahya’nın tüm dünyada tanınması için bir yol haritası hazırlamıştık. Bu yol haritasının en önemli bileşenlerinden birisi de Kütahya’nın UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağına dahil olmasıydı. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı gibi başarılar bizim çalışma azmimizi ve gayretimizi artırıyor. Buradan sizlerden aldığımız güç ile daha büyük işlere imza atacağımızın sözünü vermek istiyorum, dedi.

Kalkınma Bakanlığı Strateji ve Politika Geliştirme Dairesi Başkanı Nuri Barış Tartıcı, “bundan sonra yaratıcı kimliğimize layık davranışı göstermek zorundayız, Kütahyalılarla birlikte bu kültürü yaşamak zorundayız. İlk etabı tamamladık ikinci etapta kağıt üstünde gereklilikleri yerine getirmekti , üçüncü etab Kütahya'nın kültürünü bireysel kimlik haline getirmek ve yaşamak. Bu yolda asıl görev yine Kütahyalılara ve kurumlara düşüyor. Benim inancım Kütahya'nın kurumları, iş adamları, sanatçılarıyla, halkıyla birlikte bu işbirliğine devam edeceği yönünde bu sayede Kütahya'nın önünde çeşitli fırsatlar açılacaktır, şeklinde konuştu.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı İrem Alparslan Basık, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı programının ayrı bir önemi bulunduğunu ifade edebilirim. Yaratıcı şehirler ağı 7 tema etrafında şehirleri buluşturuyor ve Kütahya bu ağa zanaat ve halk sanatlarıyla dahil. Dolayısıyla çiniden başlayan ve daha da geniş bir coğrafyaya yayılan sanatlarımızı dünyayla paylaşma hakkını bize veriyor. Bize benzer şehirlerle de işbirliği yapmamıza olanak sağlıyor. Uygulamayı, hep birlikte tabana yayılan bir süreçte, sanatçılarımız, sektör temsilcilerimiz ve halkımızla birlikte görmekten memnuniyet duyacağız, dedi.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; “Kütahya, 31 Ekim 2017 tarihinde ilan edilen yeni UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı üyeleri arasında yer alarak, Zanaat ve Halk Sanatları alanında Yaratıcı Şehir ünvanını almaya hak kazandı. Kütahya söz konusu ağa Zanaat ve Halk Sanatları (Crafts and Folk Art) dalında kabul edilen Türkiye’den ilk şehir olma başarısını gösterdi ve dünyada bu alanda ağa kabul edilen 37 şehirden biri oldu.” dedi.

Kütahya Belediyesi ve Zafer Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 2016 yılının başından beri yürütülen çalışmalar sonucunda ilk başvurusunda Ağa Kabul edilmeyi başaran Kütahya’nın, bu alanda büyük bir başarıya imza attığını belirten Başkan Saraçoğlu, “Kütahya'mızın alt ve üst yapı sorunlarını çözerek daha müreffeh, daha yaşanabilir bir Kütahya inşa etmeye çalışırken öte taraftan Kütahya'yı ulusal ve uluslararası arenada tanıtmaya başta çini olmak üzere kültür ve sanat değerlerimizi tüm dünyaya tanıtmaya çalışmaktayız, şeklinde konuştu.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Bugün Kütahya’mız adına önemli bir başarı ve mutluluğu birlikte paylaşıyoruz. Kütahya kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerden günümüze kadar aktarmış olduğu birçok zenginliğe sahip. İlimizi tanıtacak hususlardan bir tanesi şüphesiz UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmekti. Büyük bir ümit ve gayretle çalışmaya başlayan bu sürecin başarıyla sonuçlanması elbette çok önemliydi. Bu ağdaki diğer ülkelerdeki örneklerde olduğu gibi bu yalnızca bize gurur veren bir paye olmaktan çıkıp bu sanata emek veren kişilere yansıyacak, onları daha değerli ve kazançlı hale getirecek bir yola girmesi lazım. Kalkınma Ajansımız bir güdümlü projeyle çiniyi daha etkili, kalitesi daha yüksek, UNESCO markasını taşımaya layık bir ürün haline getirip, tanıtıp katkı sağlayacak unsurlarla birlikte bir çalışmayı başlatıyorlar. Kütahya’ya sanatçılarımıza ve Kütahya’nın birlik ve beraberliğine güveniyoruz devam ettiği sürece bu başarıyı daha üst noktalara taşımamamız için hiçbir neden yok. “dedi.

UNESCO Kütahya Yaratıcı Şehirler Ağı bilgilendirme toplantısı Kütahya Koordinatörü İskender Cem Leblebici’nin bilgilendirme sunumu ile devam etti.Bilgilendirme toplantısında daha sonra panel kısmına geçilerek katılımcıların merak ettikleri soruları Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Genel Sekreter Yardımcısı İrem Alparslan Basık, UNESCO Kütahya Yaratıcı Şehirler Ağı Kütahya Koordinatörü İskender Cem Leblebici ve UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi ödülüne layık görülen çini ustası Mehmet Gürsoy tarafından cevaplandırıldı.

Kaynak: Editör: Hakan DEMİRTAŞ
Etiketler: UNESCO, YARATICI, ŞEHİRLER, AĞI, BİLGİLENDİRME, TOPLANTISI", GERÇEKLEŞTİRİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir