Haber Detayı
19 Aralık 2017 - Salı 10:11 Bu haber 4212 kez okundu
 
VALİ NAYİR’E ‘DÜNYA GÖÇMENLER GÜNÜ’ ZİYARETİ
VALİ NAYİR’E ‘DÜNYA GÖÇMENLER GÜNÜ’ ZİYARETİ
KÜLTÜR Haberi
VALİ NAYİR’E ‘DÜNYA GÖÇMENLER GÜNÜ’ ZİYARETİ

İl Göç İdaresi Müdürü İsmail Fatih Tüzen ile İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı Kütahya İl Temsilcisi Mesut Çolak, Dünya Göçmenler Günü sebebiyle Vali Ahmet Hamdi Nayir’e nezaket ziyaretinde bulundu. 

Vali Nayir’in makamında gerçekleşen ziyarette İl Göç İdaresi Uzman Yardımcısı Gülsüm Akyol, Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Iraklı mülteci ressamlar Hasel Raad ile Aişe Selman Zeyda da yer aldı.

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı Kütahya İl Temsilcisi Mesut Çolak kabullerinden dolayı Vali Ahemt Hamdi Nayir’e teşekkür ederek vakıf faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Ziyaretten mutluluk duyduğunu dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir mültecilerin sorunlarının çözümü için tüm kurumların iş birliği içerisinde gayret gösterdiğini söyledi. Vali Nayir, “Ülkemiz hem tarihinde hem de bugün birçok mülteciye kucak açmış ülkelerden bir tanesi. Gönül arzu ediyor ki herkes doğduğu, büyüklerinin, atalarının doğduğu topraklarda olsun, orada yaşasınlar ama dünyadaki gelişmeler milyonlarca insanı kendi doğdukları topraklardan daha uzaklara götürüyor. Bizim arzu ettiğimiz şeyler değil ama mecbur kaldığımızda yönettiğimiz şeyler. Sizler buraya kadar gelmişsiniz, sizlerin barınma ihtiyacından sağlık, okul ihtiyacına kadar bizler ilgilenmek durumundayız. Aynı zamanda varsa sizlerin bir kabiliyeti onları da burada devam ettirecek imkanı hazırlamaya çalışıyoruz. Bizler hem merkezi, hem yerel yönetimler, hem de Kütahyalılar olarak gelen misafirlerimizin ihtiyaçlarını karşılamada bir gayret içerisindeyiz. Ne kadarını çözebiliyoruz bunun takdiri size kalmış ama burada kaldığınız süre içerisinde problemlerinizi başta Göç İdaremiz olmak üzere haberdar olunan kısmını biz diğer bütün kurumlarımızın iş birliğinde çözmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Ziyarette söz alan Iraklı mülteci Hasel Raad ise, “Türkiye’ye teşekkür ediyoruz bizi savunduğu için. Türkiye bizim için ikinci bir vatan, ikinci bir anne. Biz Irak’taki kötü durumumuzdan dolayı mecburen Türkiye’ye geldik, Türkiye bizi hep destekledi ve savundu.  Bizler Türkiye’nin vatandaşıyız. Sahip olduğumuz yeteneklerimizi Türkiye için geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Hasel Raad, Vali Ahmet Hamdi Nayir’e desteklerinden ve misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek eserlerinden birini takdim etti.
Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, NAYİR’E, ‘DÜNYA, GÖÇMENLER, GÜNÜ’, ZİYARETİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir