Yazı Detayı
25 Kasım 2021 - Perşembe 15:50 Bu yazı 58 kez okundu
 
KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN ŞEHİT KANLARIYLA DOLU MEKANLARI: ALTINTAŞ VE DUMLUPINAR’A ZİYARETLER
İhsan TUNÇOĞLU
ihsan.tuncoglu@gmail.com
 
 

KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN ŞEHİT KANLARIYLA  DOLU MEKANLARI: ALTINTAŞ VE DUMLUPINAR’A ZİYARETLER

 

                     
                       İHSAN  TUNÇOĞLU   GAZETECİ/ YAZAR

 

Geçtiğimiz günlerde Vakıf Yönetim Kurulundan bazı üyelerimizle, Altıntaş ve Dumlupınar’a ziyaretlerde bulunduk
30 Ağustos Zaferimizi kazandığımız,Türk’ün şanlı destanını kanlarıyla,canlarıyla yazan kahramanların mekanları,çocukluk yıllarımın geçtiği güzel anılarımın bulunduğu  Altıntaş ve Dumlupınar İlçelerimizin kaymakamları ile Altıntaş Belediye Başkanımızı ziyaretimizde; Vakfımız çalışmaları hakkında bilgilendirmeler yaparak,işbirliği ve dayanışma adına neler yapılabileceğini konuştuk.Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı bu önemli mekanların özellikle, İl çapındaki öğrencilerimize daha fazla tanıtılması gerektiği konusunda görüş birliğine vardık.Vakıf Yönetim Kurulu olarak neler yapabileceğimizi,nasıl katkılar sunabileceğimizi gündeme getirdik.
Altıntaş Kaymakamı, Mehmet Can İrdelp ve Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke’yi ziyaretimizde yakın ilgi ve candan ev sahiplikleri yanı sıra,konuya gösterdikleri duyarlı yaklaşımları için teşekkür ediyoruz.
 Bu ziyaretlerde Saraycık Köyü Muhtarımız Yunus Keman heyetimize katıldı. Çalışkan muhtarımız, değerli kardeşim  Yunus Keman’la; ziyaret ve görüşmeleri birlikte yaptık. 
Kurtuluş Savaşımız; malum, binlerce kahramanlık hikayeleri ile dolu.Bunlardan biri de, Saraycık’lı iki kahramanın destanı..henüz 14 yaşlarında olan iki Yiğit;Kahraman Ordumuzun önünde; bozguna uğrayıp kaçan Yunan Ordusuna “ Biz size Uşak’a giden kestirme  yolu gösterelim”diyerek kuş uçmaz,kervan geçmez Murat Dağının çıkmaz Vadilerine götürüp,tıkanıp kalmalarını sağlamışlardı. Tabii ki hemen oracıkta şehit edilmelerinin hazin ve bir o kadar da asil hikayesini anlattık. 
Sayın Kütahya  Valimiz Ali Çelik’in bu iki kahramanın aziz hatıralarına minnet amacıyla anıt yapılması sözü verdiğini naklettik.
Altıntaş İlçemiz;  Zafer Organize Sanayi Bölgesi ( OSB) ile kalkınmasını  gelişmesini,en kısa sürede tamamlaycağına inanıyorum. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte 50 bin nüfuslu modern bir Altıntaş hayal değil,gerçek olabilir..
Burada başta Valimiz Ali Çelik olmak üzere, Kaymakam ve Belediye başkanımızın emek ve gayretlerine teşekkürlerimizi sunuyorum.

     DUMLUPINAR KAYMAKAMINI ZİYARETİMİZ VE DUMLUPINAR KAYMAKAMLIK KONAĞI 

Altıntaş ziyaretimizin akabinde, Dumlupınar’a geçtik. Kaymakam Buğra Karadağ heyetimizi sıcak bir ilgi ile karşıladı.
Kaymakamlık Konağını görünce çok kıvanç duyduk ve doğrusu gururlandık. Hükümet Konağını seyrederken, asıl Mesleği Kaymakamlık olan Şair Eşref’i hatırladım.
Ünlü Şair,Hiciv, Mizah ve nükteleriyle tanınan Şair Eşref ( 1846- 1912)
Ülkemizin bir çok İlçesinde kaymakamlık yapıyor ve son olarak memleketi Manisa / Kırkağaç’a tayin ediliyor. Kaymakamlık Konağına gelince bir de bakıyor ki; bina dökülüyor, yağmur yağınca her yeri akıyor .Bunun üzerine Dahiliye Vekaletine( İç İşleri Bakanlığına) bir telgraf çekiyor. “Binamızın onarımı için acilen ödenek gönderilmesi” 
 O dönemlerde ödenek ve para yetersiz veya hiç olmadığı için Bakanlık vakit kazanmak ve oyalamak maksadıyla “ Binanın nereleri akıyor kalem,kalem bildiriniz” diye bir telgraf çekiyor. Hiciv ustası Kaymakam Şair Eşref’in tepesi atıyor ve cevabi bir telgraf daha çekiyor Bakanlığa: “ Muslukları hariç her yeri akıyor”
Nereden nereye..Dumlupınar Kaymakamlık Konağını görünce kaymakam- Şair Eşref’in bu güzel cevabı aklıma geldi.
 Dumlupınar Kaymakamlık Konağı gerçekten görkemli, şanlı Zaferimizin ruhuna yakışan,Geleneksel  Mimarimize uygun, Modern imkanları taşıyan,Asansörlü güzel bir bina..
Dumlupınar’ın önemine ve anlamına uygun meziyetleri ve donanımları olan değerli  genç  bir Kaymakam Buğra Karadağ; Dumlupınar’ımıza yakışan nitelikte bir mülki amir olarak dikkatimizi çekti..
Heyetimize yakın ilgileri ve candan ev sahipliği için teşekkürlerimizle..

 
Etiketler: KURTULUŞ, SAVAŞIMIZIN, ŞEHİT, KANLARIYLA, , DOLU, MEKANLARI:, ALTINTAŞ, VE, DUMLUPINAR’A, ZİYARETLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı
esigc.org üyesidir